Dodany: 04.03.2015 13:58|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014

Znamy już nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014.

10 nominowanych tytułów to:

1. Swietłana Aleksijewicz, „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka”, Wydawnictwo Czarne;

2. Magdalena Grzebałkowska, „Beksińscy. Portret podwójny”, Wydawnictwo Znak;

3. Iza Michalewicz, „Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei”, Wydawnictwo Zwierciadło;

4. Piotr Nesterowicz, „Cudowna”, Wydawnictwo Dowody na istnienie;

5. Michał Olszewski, „Najlepsze buty na świecie”, Wydawnictwo Czarne;

6. Göran Rosenberg, „Krótki przystanek w drodze do Auschwitz” , Wydawnictwo Czarne;

7. Paweł Smoleński, „Oczy zasypane piaskiem. Notatki z Palestyny”, Wydawnictwo Czarne;

8. Witold Szabłowski, „Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji”, Wydawnictwo Agora;

9. Drauzio Varella, „Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii”, Wydawnictwo Czarne;

10. Ewa Winnicka, „Angole”, Wydawnictwo Czarne.

Dziś w „Gazecie Wyborczej" jurorzy nagrody omawiają nominowane książki:

Oprac. Małgorzata_

Użytkownik: tynulec 04.03.2015 19:41 napisał(a):
Odpowiedź na:   Znamy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
O kurcze, z niecierpliwością czekam na wyniki :).

Przeczytałam reportaż Smoleńskiego, Aleksijewicz czeka na półce, bo marzec oddałam "Nędznikom".

Chciałabym przeczytać reportaż Grzebałkowskiej, Olszewskiego i Winnickiej, bo o tych książkach słyszałam.

O pozostałych pięciu nie wiem nic, dlatego ciekawe, co tym razem zostanie nagrodzone :)
Użytkownik: patashnik 05.03.2015 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na:   Znamy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Cieszy duża ilość polskich reportaży, w drugiej rundzie widzę Aleksijewicz, Grzebałkowską, Szabłowskiego i Winnicką. Absolutnym faworytem jest dla mnie "Beksińscy" Grzebałkowskiej.
Użytkownik: tynulec 09.04.2015 09:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszy duża ilość polskic... | patashnik
"Beksińscy" nie weszli do finału. Jestem zaskoczona!

Finałowa piątka:

1. Swietłana ALEKSIJEWICZ, Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (Время second-hand. Kонец красного человека), z rosyjskiego przeł. Jerzy Czech, wyd. Czarne;

2. Iza MICHALEWICZ, Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei, wyd. Zwierciadło;

3. Michał OLSZEWSKI, Najlepsze buty na świecie, wyd. Czarne;

4. Göran ROSENBERG, Krótki przystanek w drodze z Auschwitz (Ett kort uppehåll på vägen från Auschwitz), ze szwedzkiego przeł. Mariusz Kalinowski, wyd. Czarne;

5. Drauzio VARELLA, Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii (Estaçao Carandiru), z portugalskiego przeł. Michał Lipszyc, wyd. Czarne.