Dodany: 01.02.2015 07:00|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Bestsellery New York Timesa - literatura faktu

Chociaż na czołowych miejscach zaszły tylko kosmetyczne zmiany (zamiana książek z pierwszego i drugiego miejsca oraz wypchnięcie z czołówki „Nieśmiertelnego życia Henrietty Lacks”, którego miejsce zajęło wznowienie historii Martina Pistoriusa), trudno powiedzieć, że tydzień był nudny. Na liście pojawiły się aż 3 nowości, co w przypadku literatury faktu jest naprawdę dobrym wynikiem.

LISTA BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA (literatura faktu)

1. Chris Kyle, Scott McEwen, Jim DeFelice - „American Sniper” („Cel Snajpera”) - 48 tydzień na liście (awans +1)

Historia jednego z najlepszych (a na pewno najsłynniejszego) snajpera Navy SEAL. Książka ma już swoje lata, ale bazujący na niej filmowy przebój przyczynił się do wzrostu jej popularności. Zainteresowanie jest tym większe, że autor wspomnień został zastrzelony w 2013 roku przez żołnierza cierpiącego na stres pourazowy (a śmierć twórcy często napędza sprzedaż książki).

2. Laura Hillenbrand - „Unbroken” („Niezłomny”- 188 tydzień na liście (spadek -1)

Historia życia Louisa Zamperiniego - olimpijczyka, lotnika i japońskiego więźnia okazała się świetnym materiałem na przebojową książkę i wysokobudżetowy film w reżyserii Angeliny Jolie (który nakręca zainteresowanie tą publikacją).

3. Cheryl Strayed - „Wild” („Dzika droga”) - 96 tydzień na liście (bez zmian)

Jeszcze jedna „filmowa” książka, która pozwala nam poznać przebieg wyprawy autorki wzdłuż znanego amerykańskiego szlaku turystycznego Pacific Crest Trail. Cheryl Strayed pokonała drogę liczącą ok. 1800 km i postanowiła podzielić się swoimi przeżyciami z tej wyprawy, by poradzić sobie z gnębiącymi ją problemami.

4. Daniel James Brown - The Boys In The Boat” - 35 tydzień na liście (bez zmian)

Historia męskiej ósemki wioślarskiej i jej drogi z Uniwersytetu Waszyngton do złota na przedwojennej olimpiadzie w Berlinie.

5. Martin Pistorius, Megan Lloyd Davies - „Ghost Boy” - nowość

Wznowienie biograficznej opowieści o chłopcu, który nagle stracił głos i zdolność poruszania się. Dotknięty tą dolegliwością Martin Pistorius nie poddał się, nauczył się komunikować z otoczeniem i postanowił żyć pełnią życią.

6. Amy Poehler - Yes Please” - 12 tydzień na liście (bez zmian)

7. Bill O'Reilly, Martin Dugard - „Killing Patton” - 17 tydzień na liście (bez zmian)

8. Atul Gawande - Being Mortal”  - 15 tydzień na liście (bez zmian)

9. Steven Brill - America's Bitter Pill - 2 tydzień na liście (awans +1)

10. Bob Drury, Tom Clavin - „The Heart Of Everything That Is” - nowość

11. Andie Mitchell - It Was Me All Along - 2 tydzień na liście (spadek -2)

12. Lena Dunham - „Not That Kind Of Girl” - 16 tydzień na liście (awans +1)

13. Andrew Hodges - „Alan Turing: The Enigma” - 2 tydzień na liście (awans spoza "15")

14 . Rebecca Skloot -  The Immortal Life Of Henrietta Lacks” („Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks”) - 80 tydzień na liście (spadek -9)

15. Tom Kizzia - „Pilgrim's Wilderness” - nowość

Oprac. PD