Dodany: 25.12.2014 00:00|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

6 osób poleca ten tekst.

Zestaw specjalny – książki z Bożym Narodzeniem w tle

Święta! Czy oprócz słynnej „Opowieści wigilijnej”  Dickensa kojarzycie inne książki z Bożym Narodzeniem w tle? Poszperaliśmy, poszukaliśmy i... przedstawiamy subiektywny wybór książek, w których śniegu i choinek pod dostatkiem. Zestawienie obejmuje zarówno pozycje stricte w świątecznym klimacie, jak i traktujące 24 grudnia z przymrużeniem oka, a nawet takie, które z Bożym Narodzeniem mają tylko tyle wspólnego, że ich akcja toczy się właśnie w okolicach tych magicznych dni. Zatem nawet Ci, którzy nie przepadają za świąteczną atmosferą znajdą tu coś dla siebie.

Na początek kilka całkiem udanych zbiorów opowiadań.

Opowiadania bożonarodzeniowe

To zbiór nowel o świątecznej tematyce autorstwa klasyków światowej literatury. Wsród tych pięknych opowiadań znajdziemy pozycje dobrze nam znane, jak np. „Dziewczynka z zapałkami” H. C. Andersena, ale także opowieści, które w Polsce dotąd ukazywały się rzadko lub w ogóle, jak np. „Ślady” K. Čapka czy „Święta noc” A. Stiftera. Oprócz powyższych znajdziemy tu także utwory L. Tołstoja, J. Londona, A. Puszkina czy M. Bułhakowa.

Pod dobrą gwiazdą

To z kolei zbiór świątecznych opowiadań przygotowany przez najwybitniejszych polskich pisarzy. J. Pilch, K. Kutz, P. Huelle, S. Chwin, K. Orłoś, E. Rylski, K. Varga, J. Bator to tylko niektórzy z autorów niniejszej książki. Napisali oni opowiadania pokazujące świat, w którym zwykła rzeczywistość ujawnia wymiar metafizyczny. „Celtyckie wdowy” Kutza to lekka, choć nie pozbawiona prawdziwych wzruszeń opowieść o losach dwóch śląskich rodzin, które pewnej wigilijnej nocy zostały połączone na dobre i na złe za sprawą zaręczyn dzieci: Adeli i Lucjana. Z „Tysiąca przeszkód” Pilcha, które przenoszą nas w okolice Dworca Warszawa Śródmieście, dzięki ironicznemu dialogowi bohaterów, odkryjemy, dlaczego niektórzy ludzie nie lubią świąt. Natomiast „Szara lotka” Rylskiego to magiczna opowieść o młodzieńcu przemienionym w żurawia.

9 Wigilii

Pozycja bardzo podobna do poprzedniej, nawet niektórzy autorzy Ci sami. W książce znajduje się dziewięć opowiadań znanych polskich pisarzy: J. Pilcha, P. Huelle, S. Chwina, W. Kuczoka, A. Libery, N. Goerke, Ł. Dębskiego, J. Szczepkowskiej i A. Kołakowskiej.

Opowieści wigilijne

To kolejny zbiór polskich pisarzy, tym razem koncentrujący się na Wigilii. Książka, w której zebrano 14 opowieści popularnych polskich autorów, m. in. J. L. Wiśniewskiego, M. Szwajii, O. Saskiej, M. Przepiery, E. Ostrowskiej, Z. Mossakowskiej, I. Menzel, czy M. Kalickiej, „lśni -jak zapowiada wydawca - wszystkimi barwami prozy, rozjarzona, migotliwa i piękna jak bożonarodzeniowa choinka”.

Zdrowych i wesołych

Każde z zebranych w tym tomie dziewięciu opowiadań czeskich pisarzy, ma w sobie to, co najbardziej cenimy w czeskiej literaturze: humor, dystans i refleksyjną nutę, tym razem dotyczącą świątecznego czasu. Przeczytamy m.in. o przypadkowym spotkaniu w wigilię Wigilii, o świątecznej nocy na ławeczce pod dworcem, nastolatce, która chce oryginalnie przeżyć ten wieczór, czy wyemancypowanych trzydziestoparolatkach ze świątecznego spotu reklamowego. To historie skupiające się na realnym życiu, a nie „magii” świąt. Pozycja godna polecenia.

O, choinka! Czyli jak przetrwać święta.

22 zakręcone historie stworzone przez autorów z klubu Tfórca, dla wszystkich mających dosyć „świątecznej gorączki”. Całość dostępna jako e-book, do pobrania za darmo, ze strony: http://virtualo.pl/choinka_czyli_jak_przetrwac_swieta/i90564/

Kilka rodzinnych książek o świątecznej tematyce

Tajemnica Bożego Narodzenia, J. Gaarder

Pozycja doskonale nadająca się zamiast klasycznego kalendarza adwentowego! Autor zaprasza nas do niezwykłej wędrówki, w której przyłączamy się do orszaku podążającego do Betlejem, aby zdążyć na narodziny Chrystusa. Wspólnie z bohaterami książki będziemy na tropie zagadki, gdzie współczesność przeplata się z przeszłością i towarzyszy rodzicom, takim jak my, którzy wciągają się powoli w bajkowy świat odkrywany przez ich synka. Podobnie jak w „Świecie Zofii”, Gaader po mistrzowsku łączy poetycką fikcję z lekcją historii i refleksją o życiu.

Cheeky Elf i tajemnicze zniknięcie świąteczego drzewka, M. I. Fuss

Narratorem tej książki jest tytułowy Cheeky, który swą opowieścią przeniesie nas do Krainy Elfów. Wraz z nim cofniemy się w daleką przeszłość, kiedy mały elf-urwis był jednym z pomocników Sir Świętego Mikołaja i został wysłany na misję, gdzie przeżył szereg fascynujących przygód.

„To opowieść o próbie odnalezienia siebie w nowej rzeczywistości i udowodnieniu, że można poradzić sobie z każdym wyzwaniem i problemem, gdy bardzo się tego pragnie. - opisuje książkę wydawca - To również opowieść o tym, że błędy, które tak często popełniamy, łatwo naprawić i wybaczyć.”

Listy Świętego Mikołaja, J. R.R. Tolkien

Przez wiele lat Tolkien podrzucał swoim dzieciom odręczne listy, pisane jakoby przez Św. Mikołaja - opatrzone rysunkami i malunkami. W listach pojawia się nie tylko sam Święty, ale też jego wierny towarzysz i niezdarny pomocnik Niedźwiedź Polarny, elfy, ludek zamieszkujący okolice Bieguna Północnego i śmiertelni wrogowie świąt - gobliny.

Niniejsza książka to rozszerzony zbiór owych liścików, obrazków, rysunków i wierszy, w których kryje się prawdziwy duch Bożego Narodzenia.

„Poczuj magię tych świąt”, czyli książki pełne ciepła, miłości i świątecznej atmosfery.

Podarunek, Cecelia Ahern

Ciepła, wzruszająca i magiczna opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. Skłania nas do refleksji nad naszym życiem, jego sensem, szczęściem i upływem czasu. Opowiada historię
Lou - biznesmena, męża i ojca dwojga małych dzieci, który żyje głównie pracą i zaniedbuje rodzinę. Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem spotyka tajemniczego żebraka, Gabe'a, którego postanawia zatrudnić w swojej firmie. Wkrótce Lou odkrywa, że Gabe posiada umiejętność... bycia w dwóch miejscach jednocześnie! Czy to faktycznie możliwe?

W śnieżną noc, Maureen Johnson, John Green, Lauren Myracle.

Tegoroczny świąteczny bestseller powstały z połączenia sił trzech czołowych pisarzy dla młodzieży. Te trzy wyjątkowe historie mają w sobie wszystko, co powinna zawierać świąteczna opowieść — szczęśliwe zakończenia i dużo okazji do wzruszeń. W opowiadaniach panuje świąteczny nastrój. Czyta się je lekko i z przyjemnością. W dodatku język jest żartobliwy, a narratorzy często ironiczni, dzięki czemu niejeden raz przy czytaniu głośno się zaśmiejemy.
Każde stanowi odrębną całość, jednak są ze sobą równocześnie połączone występującymi bohaterami. Te same postacie przenikają przez wszystkie trzy historie, jakby autorzy stworzyli tę samą opowieść, ale każdy zajął się innym wątkiem.

Pociąg do miłości, David Baldacci

Książka plasuje się gdzieś pomiędzy powieścią obyczajową a sensacyjno-kryminalną. Jednak ponieważ pojawiający się w niej wątek kryminalny nie jest kluczowy dla powieści, umieszczamy ją w tej kategorii.

Tuż przed Bożym Narodzeniem dziennikarz Tom Langdon wyrusza ekskluzywnym ekspresem Capitol Limited z Waszyngtonu do Los Angeles, gdzie czeka na niego dziewczyna, Lelia, z którą ma spędzić święta. Przejazd pociągiem to dla Toma także okazja, by zebrać materiał na nowy reportaż. W trakcie podróży spotka Eleanor, swoją wielką miłość sprzed lat – kobietę, która, jak się okazuje, nadal nie jest mu obojętna. Ponadto wśród pasażerów grasuje nieuchwytny złodziej. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy w połowie podróży w pociągu pojawia się Lelia, proponując Tomowi małżeństwo. Tymczasem szalejąca zamieć powoduje lawinę, która unieruchamia pociąg w górskiej pułapce… Mimo grożącego niebezpieczeństwa, pasażerom udziela się świąteczny nastrój , a podróż staje się wielkim emocjonalnym przeżyciem.

Najcenniejszy dar, Richard Paul Evans

Piękna, mądra historia z morałem, która zmusza czytelnika do refleksji i przemyśleń nad tym co jest w życiu najważniejsze.
Tuż przed Bożym Narodzeniem, Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych miłosnych listów, naznaczonych śladami łez. Kto był ich autorem? Do kogo były adresowane? Ta zagadka będzie nurtować autora wraz z pytaniem zadanym przez Mary: co było pierwszym darem ofiarowanym na Boże Narodzenie?

Święta z kardynałem, Fannie Flagg

Amerykańska wersja opowieści wigilijnej - ciepła, wzruszająca historia o zwyczajnym życiu ludzi z małego prowincjonalnego miasteczka i uzdrawiającej mocy przyjaźni, wiary i nadziei.
Głównym bohaterem powieści jest Oswald T. Campbell, 52-letni mieszkaniec Chicago, który żyje z renty z dnia na dzień w wynajętym pokoju. Pewnego jesiennego popołudnia dowiaduje się, że pozostało mu kilka miesięcy życia, a szansą na pozostanie na tym świecie jak najdłużej jest radykalna zmiana klimatu. Opuszcza więc rodzinne miasto i wyjeżdża na daleką amerykańską prowincję. Naznaczony samotnością od pierwszych lat życia, odnajduje tu przyjaźń i niezbyt mu dotąd znaną ludzką życzliwość. Święta Bożego Narodzenia, przeżywane w gronie nowych przyjaciół i znajomych, stają się czasem cudu, który obejmie także szereg innych osób z jego otoczenia: niepełnosprawną dziewczynkę, starszą panią od lat będącą niespełna zmysłów, dwie samotne kobiety, niedoszłą pisarkę czy dwoje niespełnionych kochanków.

Świąteczny sweter, Glenn Beck

Kiedy zamiast upragnionego roweru, 12-letni Eddie znajduje pod choinką sweter - „głupi, ręcznie robiony, brzydki sweter”, rozżalony rzuca go w kąt pokoju. Głęboko zraniony, nie przyjmuje do wiadomości faktu, że dzieci nie zawsze dostają to czego chcą. Jest zbyt młody by zrozumieć, że właśnie otrzymał największy na świecie skarb. W te święta Bożego Narodzenia Eddie przechodzi bolesną i smutną podróż z dzieciństwa do dorosłości. Wymaga to od niego wielu poświęceń i ustępstw, ale dzięki pomocy tajemniczego sąsiada Russella, chłopak odnajduje w życiu właściwą drogę i w końcu rozumie prawdziwe znaczenie tego skromnego prezentu jaki matka własnoręcznie wydziergała z miłości swojego serca.

Oparta na osobistych przeżyciach autora książka jest ciepłą i wzruszającą opowieścią o rodzinie, ufności i przebaczeniu, która jednocześnie stawia przed nami pytania o to, czy naprawdę wiemy, co jest w życiu najważniejsze.

Pensjonat, Louis Battle

Josie Tatternal to matka trzech córek, z którymi jednak nie utrzymuje zbyt bliskich więzi. Prowadzi ona mały pensjonat, niezbyt popularny, ale z pewnością jeden z tych, w których panuje domowy klimat. Tuż przed Bożym Narodzeniem znajome Josie spotykają się w pensjonacie, aby zagrać w brydża. Wyjątkowy nastrój zakłóca nagłe zasłabnięcie Peatsy - jednej z przyjaciółek. Kobieta trafia do szpitala z atakiem serca, a w tym czasie inna, dalsza znajoma Josie umiera na raka. Te wydarzenia skłaniają kobietę do przemyśleń na temat swojego życia. Zaczyna planować wspólne święta w towarzystwie córek. Łączy je burzliwa więź, pełna skrajnych uczuć i cichych pretensji. Czy po latach uda im się naprawić błędy z przeszłości? Czy zasiądą radośnie przy wigilijnym stole?
Jest to ciepła, przyjemna i bardzo wciągająca opowieść o losach rodziny Tatternallów, w sam raz na zimowy, świąteczny wieczór.

Prezent na święta, Jacquelyn Mitchard

Poruszająca opowieść o miłości i kruchości życia. Zmusza do refleksji, wzrusza, każe stanąć na chwilę i zastanowić się nad swoim życiem.

Czternasta rocznica ślubu Elliotta i Laury Bannerów miała być dniem wyjątkowym, choć nikt nie przypuszczał, że aż tak zmieni życie całej rodziny. Tego wieczoru, dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Laurę niespodziewanie chwycił silny ból głowy - trafiła do szpitala. Tam okazało się, że nie jest to zwykła migrena, a najbliższe godziny spędzone razem mogą być ostatnim prezentem świątecznym, jaki małżonkowie mogą sobie podarować.

„Świąteczne” kryminały i powieści sensacyjne, dla tych, którzy nie przepadają za świątecznym klimatem.

Morderstwo w Boże Narodzenie, A. Christie

Kolejne śledztwo niezastąpionego Herkulesa Poirot. Senior rodu Simeon Lee, z okazji nadchodzących świąt, zaprasza do swej rezydencji rodzinę. W normalnych okolicznościach nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak Lee prawie nie utrzymywał z dziećmi kontaktów. Spotkanie odbywa się w mało przyjaznej atmosferze, której nie poprawia pojawienie się uchodzącego za czarną owcę syna, a tym bardziej wnuczki, którą rodzina widzi po raz pierwszy. Myśli zebranych koncentrują się tylko na pragnieniu odziedziczenia jak największego spadku. I wtedy zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera. Do akcji wkracza Poirot.

Zima Lwów, Jan Costin Wagner

Od czasu tragicznej śmierci żony, detektyw Kimmo Joenta każdego roku spędza samotnie święta Bożego Narodzenia. Tym razem będzie inaczej. Wszystko zacznie się komplikować w chwili, kiedy w Wigillię pojawi się u komisarza poznana parę godzin wcześniej prostytuktka Larissa. Spokojną noc po miłosnym spełnieniu przerwie im dzwonek do drzwi – to kolega Joenty w stroju Świętego Mikołaja, szukający schronienia po awanturze z żoną. Gdy zaś wszyscy troje pójdą znów spać, Joentę zbudzi telefon – w lesie znaleziono martwego lekarza sądowego Laukkanena.

Frost i Boże Narodzenie, Rodney David Wingfield

Kolejna część przygód słynnego detektywa Frosta, tym razem ze świątecznym akcentem w tle. Śledztwo w sprawie ośmioletniej Tracey Uphill, która tuż przed Bożym Narodzeniem nie wróciła ze szkoły do domu będzie jak zwykle pełne zaskoczeń. W tej części pojawi się również nowy bohater. Będzie to pomocnik Frosta - świeżo przybyły z Londynu żółtodziób, a w dodatku siostrzeniec okręgowego komisarza policji.

Gwiazdkowy złodziej, Carol Higgins Clark, Mary Higgins Clark

Akcja tej powieści toczyć się będzie wokół ogromnej choinki bożonarodzeniowej, która co rok staje przed Rockefeller Center. Po ponad 12-latach właśnie wychodzi z więzienia Packy Noonan, który dostał się za kratki za wyłudzenie ponad 80 milionów dolarów od naiwnych inwestorów. Za zdobyte w nieuczciwy sposób pieniądze zakupił w tajemnicy diamenty i ukrył je w piersiówce, którą przywiązał do jednej z wyższych gałęzi świerku rosnącego w górskim miasteczku Stowe, w Vermont. Kiedy jedzie po swój łup, ze zgrozą odkrywa, że to właśnie to drzewo zostało wybrane na coroczną choinkę i nazajutrz ma zostać ścięte. Packy zdaje sobie sprawę, że musi działać błyskawicznie, jednak jego plany mocno skomplikuje Elwira Meehan – starsza pani, która z pasją rozwiązuje zagadki kryminalne.

Dom sióstr, Charlotte Link

To barwna, wielowątkowa powieść, która łączy w sobie historię namiętnego romansu z sagą rodzinną, a rozpoczyna się od wyjazdu Barbary i Ralpha Ambergom do Yorkshire. Wyjazd ten stanowił ostatnią próbę ratowania małżeństwa tych dwojga. Już pierwszej nocy wynajęta przez nich posiadłość Westhill House zostaje odcięta od świata z powodu śnieżycy. Barbara, myszkując po domu, natrafia na zapiski byłej właścicielki posiadłości, Frances Gray. Ich lektura ożywia niezwykłą historię sprzed pięćdziesięciu lat.

Największą zaletą książki są doskonałe portrety bohaterów. A całość, to niesamowicie wciągająca lektura! Choć sklasyfikowana jako kryminał, bliżej jej do thrilleru psychologicznego.

Zajazd „Jerozolima”, Martha Grimes

Kolejna odsłona przygód detektywa Jury’ego.

Nie ma bardziej depresyjnej pory niż Boże Narodzenie, tak przynajmniej sądzi sympatyczny inspektor. Niechętnie więc opuszcza rodzinny Londyn i wybiera się na święta do Newcastle, do okropnie nudnej kuzynki. Podczas postoju w małej miejscowości udziela pomocy samotnej kobiecie, która zasłabła. Skwapliwie przyjmuje jej zaproszenie na drinka i po miłej pogawędce oboje postanawiają zobaczyć się nazajutrz. Kiedy Jury przychodzi na spotkanie, okazuje się, że kobieta nie żyje. Zszokowany inspektor chce wyjaśnić okoliczności jej śmierci.

Świąteczna podróż, Anne Perry

Intrygujący kryminał, którego akcja toczy się w wiktoriańskiej Anglii.
Świąteczna atmosfera panująca w rezydencji Omegusa Jonesa pryska, kiedy z pobliskiego jeziora wyłowione zostaje ciało Gwendolen Kilmuir. Ślady sugerują samobójstwo. Poprzedniego wieczoru Lady Isobel Alvie powiedziała kilka przykrych słów pod adresem Gwendolen, w związku z czym zostaje oskarżona o przyczynienie się do nieszczęścia. By oczyścić swe imię Isobel wyrusza w pokutną misję do domu samobójczyni, aby przedstawić matce ofiary okoliczności śmierci córki oraz przekazać ostatni list Gwendolen, którego treści nie wolno Isobel poznać.

Szpieg na Boże Narodzenie, David Morell

Przewrotny, napisany z poczuciem humoru thriller wykorzystujący motyw Bożego Narodzenia oraz związane z nim opowieści. Podwójny szpieg Paul Kagan, uciekając przed prześladowcami trafia do opuszczonego, stojącego na przedmieściach budynku. Okazuje się, że schronienia szuka tam również Meredith, która ukrywa się tutaj przed Tedem Brodym, alkoholikiem oraz brutalem, swoim mężem oraz ojcem dwunastoletniego Cole'a. By uspokoić kobietę i chłopca, Kagan snuje własną wersję historii narodzin Jezusa. W książce przeplatają się różne wątki - porachunki mafijne, przemoc domowa, ucieczka i pościg, a także śledzimy równocześnie kilka historii.

Święta na wesoło.

Najgłupszy Anioł, Christopher Moore

Moore’a uznaje się za najwybitniejszego amerykańskiego satyryka, a „Najgłupszy Anioł” w 2005 roku został ogłoszony najzabawniejszą powieścią roku.

Do świąt zostało niewiele czasu, w małym miasteczku Pine Cove w Kalifornii wszyscy zajęci są przedświąteczną gonitwą. Tylko mały Joshua Barker zajęty jest czymś innym. Rozpaczliwie potrzebuje cudu, gdyż jest przekonany, że widział, jak Mikołaj obrywa łopatą po łbie. Teraz nasz siedmiolatek modli się tylko o jedno: proszę, Mikołaju, powstań z martwych. A gdzieś w powietrzu czai się anioł i to nie bylejaki. Sam archanioł Razjel zstąpił na Ziemię w poszukiwaniu dziecka, którego życzenie należy spełnić. Niestety, nasz anioł nie należy do najlepszych. W mgnieniu oka zawali swoją misję i ześle na mieszkańców Pine Cove bożonarodzeniowy chaos, którego kulminacją stanie się najśmieszniejsze i najstraszniejsze świąteczne przyjęcie, jakie miasteczko widziało.

Ominąć Święta, John Grisham (znane także jako „Darujmy sobie te święta” oraz „Uciec przed świętami”)

Jest to powieść zupełnie odmienna od pozostałych utworów tego autora, nie ma w niej prawników, kancelarii adwokackich czy spraw sądowych. Główni bohaterowie – amerykańskie małżeństwo - Nora i Luther Krankowie postanawiają w tym roku nie obchodzić świąt Bożego Narodzenia. Przedstawiają mnóstwo argumentów, które przemawiają za tym, żeby oddalić się od rodzinnego miejsca i „ominąć święta”. To przewrotna, prześmieszna, ciepła i mądra powieść. Jest w niej błyskotliwy humor oraz znakomicie uchwycona atmosfera przedświątecznej gorączki i wahania ludzkich nastrojów. Komizm sytuacji graniczących z absurdem wywołuje gromki śmiech, który nie zagłuszy jednak pytań o presję tradycji i otoczenia, o istotę Bożego Narodzenia. John Grisham nie daje odpowiedzi, nie moralizuje, jednak zapewnia wspaniałą zabawę.

Święta, święta… Annie Sanders

Lekka, pełna komicznego wdzięku i świetnych obserwacji obyczajowych powieść o współczesnych, zabieganych kobietach, miłości, przyjaźni i o przedświątecznym szaleństwie i jego efektach. Każdy rozdział zaczyna się od złotej myśli, którą można potraktować jako dobrą radę albo świetny dowcip - w zależności od naszego stosunku do świątecznych przygotowań.

Rewelacyjna lekka i przyjemna książka na przedświąteczne dni.

Strajk na Boże Narodzenie, Sheila Roberts

Zabawna, a jednocześnie skłaniająca do refleksji powieść o przedświątecznym szale przygotowań. Członkinie Klubu Robótek Ręcznych z miasta o wdzięcznej nazwie Holly, mówią STOP i ogłaszają strajk. Świąt nie będzie. Świąt nie będzie?! Będą – pod warunkiem, że przygotowaniami zajmą się ich mężowie. Okaże się to dla nich nie lada wyzwaniem. Co jest ważne, a co ważniejsze w obchodzonych przez nas Święta i czy na pewno wszystkie punkty z listy zadań koniecznych do zrobienia przed świętami są niezbędne? Może świąteczny szał może być nieco mniej szalony…

Wiedźmikołaj, Terry Pratchett

Bardzo oryginalne spojrzenie na święta Bożego Narodzenia: Śmierć w roli rozdawacza prezentów, złowrogi skrytobójca, chcący opanować umysły ludzi, a wszystko okraszone doskonałym poczuciem humoru autora.

„Wiedźmikołaj” to 20 tom opowieści ze Świata Dysku. Zupełnie spokojnie można zacząć czytać od tej części. Może przypaść do gustu także tym, którzy nie są fanami tego uniwersum. Jednak to nie tylko humor i dobra zabawa utrzymana w świątecznym nastroju. Książka ma drugie dno i jest intrygującą satyrą obrazu współczesnych świąt Bożego Narodzenia i ich komercyjnego charakteru.

Przygotowała: Katarzyna Julke-Bogacka

Użytkownik: Anna Ściężor 25.12.2014 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Święta! Czy opróc... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Można też przeczytać opowiadanie A. Christie "Tajemnica gwiazdkowego puddingu" :)
Użytkownik: @nat@ 26.12.2014 16:48 napisał(a):
Świąteczne tło ma również Chłopak na Gwiazdkę (Brian Kate (właśc. Scott Kieran)) :)
Użytkownik: Wiki2 26.12.2014 21:37 napisał(a):
Dorzucam jeszcze inny tytuł "Piękna śmierć"

Piękna śmierć (Courtemanche Gil)
Użytkownik: agatatera 26.12.2014 22:15 napisał(a):
Bardzo obfite źródełko ;) http://znalezionepodchoinka.blogspot.com/
Użytkownik: Lea de Horn 27.12.2014 14:39 napisał(a):
Osobiście do zestawienia dodałabym również inne powieści Richarda Paula Evansa, chyba we wszystkich jego książkach Boże Narodzenie odgrywa szczególną rolę, szczególnie widoczne jest to tutaj: Stokrotki w śniegu (Evans Richard Paul) oraz tutaj: Podarunek (Evans Richard Paul)
Miłośniczkom historii miłosnych polecam dwie poniższe: Gwiazdka (Balogh Mary) i Wyśnione szczęście (Hannah Kristin)
I jeszcze nie można zapomnieć o Noelka (Musierowicz Małgorzata) oraz W księżycową jasną noc (Wharton William (właśc. Du Aime Albert))
Użytkownik: balea 29.12.2014 10:47 napisał(a):
Ken Follett "Zamieć"