Dodany: 30.11.2014 13:51|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

2 osoby polecają ten tekst.

Nieznana kopia „Pierwszego folio” Williama Szekspira odnaleziona w małej bibliotece


Nieznana dotąd kopia „Pierwszego Folia” Wiliama Szekspira odnaleziona została w małej Bibliotece Saint-Omer w północnej Francji. Odkrycia dokonał Rémy Cordonnier – mediewista i bibliotekarz, który szukał książek do wykorzystania w planowanej wystawie anglosaskich autorów. Przypadkiem natknął się na tom z 1623 roku i na początku nie wiedział jak cenne jest to dzieło.

 

 

Odnalezionej książce wyrwano 30 stron, w tym stronę tytułową, ale Cordonnier uznał, że tak wiekowy tytuł, został zapewne skatalogowany i może być w rzeczywistości wydaniem pierwszym. Skontaktował się w tej sprawie z profesorem Ericem Rasmussenem z Uniwersytetu Nevady w Reno, ekspertem od twórczości Szekspira. Rasmussen potwierdził autentyczność znaleziska w kilka minut.

„To wielkie odkrycie - mówi Eric Rasmussen - Pierwsze wydania nie pojawiają się zbyt często. A jeśli już, to zwykle są naprawdę zniszczone albo kompletnie nieinteresujące. To, o którym mówimy, jest wspaniałe.”

Odnalezione „Pierwsze folio” będzie najcenniejszym woluminem w bibliotece w Saint-Omer, w której zbiorach jest m.in. kolekcja 50 tys. rękopisów, z których część powstała w VII wieku. Francuska biblioteka jest również w posiadaniu 48 kopii XV-wiecznej Biblii Gutenberga, jednej w najcenniejszych książek świata.

„Pierwsze folio” nie zostanie wystawione na widok publiczny, ale poddane digitalizacji i udostępniane jedynie innymi bibliotekom oraz muzeom.
 

 

Nie tak dawno, jedna z dotychczas znanych kopii „Pierwszego Folia” znalazła się na liście „10 najdroższych książek świata według magazynu »Forbes«”. Na jednej z nowojorskich aukcji anonimowy nabywca zapłacił za nią 8 mln dol. (Pisaliśmy o tym w artykule 10 najdroższych książek świata według magazynu „Forbes” )

W skład „Pierwszego folio” (jego pełny tytuł brzmi: „Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies”) wchodzi 36 sztuk Szekspira. Ukazało się ono siedem lat po śmierci Szekspira. Do tej pory wiadomo było o 228 zachowanych kopiach.


Film BBC News 

 

 

 

 

Źródło: „The New York Times” i „The Guardian”

Oprac. Małgorzata_


 

 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: