Dodany: 25.11.2014 13:17|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

2 osoby polecają ten tekst.

Legendarny list Neala Cassady’ego do Jacka Kerouaca – odnaleziony!


23 listopada na stronie internetowej Muzeum Beatu w San Francisco, Jerry Cimino, szef i założyciel tej instytucji poinformował o odnalezieniu zaginionego przed 60 laty listu Neala Cassady’ego adresowanego do Jacka Kerouaca. Znany jako „Joan Anderson List” (od imienia ówczesnej dziewczyny Neala, której historię opisał w tym liście) uznawany jest za Świętego Graala ruchu Beat Generation. „To najlepszy kawałek pisarstwa, jakiego świat nigdy nie widział” – ocenił go Jack Kerouac. Uważa się, że to właśnie ten list przyczynił się do powstania całego ruchu literackiego Beat Generation. 

 

 

List liczy 18 stron i jest w istocie zapisem strumienia świadomości Cassady’ego. Zainspirowało to Kerouaca do zmiany stylu pisania i przerobienia szkicu powieści „W drodze”. Przez trzy tygodnie, niemal bez przerwy, stukał w klawisze maszyny do pisania tworząc biblię swego pokolenia. Wychowany w drukarni ojca, wcześnie nabył umiejętność pisania i potrafił to robić nadspodziewanie szybko. Podobno potrafił wystukać 120 słów na minutę, a kiedy zauważył, że jego umysł wyprzedza klawiaturę, postanowił skorzystać z długiej na 37 metrów rolki papieru, aby wyeliminować czas potrzebny na wkręcanie nowych kartek papieru, podczas którego umysł niepotrzebnie analizowałby tekst.

 

Historia listu jest bardzo skomplikowana i pełna niejasności. Cassady napisał list 17 grudnia 1950 roku. Próbował go opublikować Allen Ginsberg, który twierdził, że oddał go Gerdowi Sternowi, by ten go wydał, ale Stern zgubił dokument na swej barce w Sausalito (miał mu wypaść za burtę). Na szczęście ktoś (być może Kerouac) przepisał część tekstu - fragment ten można znaleźć w powieści Neala Cassady’ego „The First Third”. Stern natomiast przez lata twierdził, że nie zgubił listu, lecz oddał go Ginsbergowi. Prawdopodobnie Ginsberg wysłał tekst Cassady’ego do wydawnictwa Golden Goose Press, które niedługo potem zostało zlikwidowane, a wszystkie wydawnicze propozycje zostały wyrzucone na śmietnik. Manuskrypt uratował Richard Emerson, właściciel małej wytwórni muzycznej, który przez pewien czas dzielił biuro z szefem Golden Goose Press. Podobno nie wiedział kim byli Ginsberg czy Cassady, kochał za to poezję i dlatego zabrał znalezione teksty. Dwa lata temu, po śmierci Emerson, list znalazła jego córka Jean Spinosa.

 

Zainteresowani listem mogą 17 grudnia wziąć w aukcji podczas której zostanie wystawiony na sprzedaż. Szacuje się, że wraz z pozostałymi pamiątkami z Golden Goose Press osiągnie cenę od 300 do 500 tysięcy dolarów. Jerry Cimino z Muzeum Beatu pisze: „Mam nadzieję, że list kupi ktoś, kto kocha Neala i Jacka, i innych beatników, że zostanie on opublikowany w formie książki i udostępniony do oglądania. Świat zasługuje na to, żeby zobaczyć rękopis.”

 

Na stronie internetowej www.kerouac.com można przeczytać całą fascynującą historię związaną z odnalezieniem listu, a także znaleźć wiele informacji dotyczących bitników.

 

 

Materiały i zdjęcie: http://www.kerouac.com

Oprac.KJB

 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: