Dodany: 11.11.2014 13:11|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

10 najdroższych książek świata według magazynu „Forbes”


Notatki Leonarda da Vinci, „Ewangeliarz Henryka Lwa”, kosztowne modlitewniki, „The Birds of America” z 400 opisami i ilustracjami gatunków ptaków, dzieła Williama Szekspira... Oto lista unikalnych, najdroższych książek świata.

 

1. „Kodeks Leicester” („Codex Leicester Leonardo da Vinci”)

 

72 strony notatek samego Leonarda da Vinci. Szkice, rysunki, pomysły, obserwacje dotyczące światła i powietrza, wody, skamieniałości, astronomii. Nazwa notatek nawiązuje do ich właściciela, pierwszego hrabiego Leicester, który zakupił je w 1717 roku.

W 1994 roku „Kodeks...” został zakupiony na aukcji przez znanego chyba wszystkim miliardera, Billa Gatesa, za ponad 30 milionów dolarów. Dziś pochodzący z XVI wieku manuskrypt wart jest prawie 50 mln dol.

Więcej informacji: tutaj.

 

 

2. „Ewangeliarz Henryka Lwa” (The Gospels of Henry the Lion Order of St. Benedict”)

 

 

Pochodzące z 2 połowy XII w. dzieło, zostało wykonane na zamówienie Henryka Lwa, księcia Saksonii i Bawarii, do ołtarza Panny Marii w kościele św. Błażeja w Brunszwiku.

W 1983 r. „Ewangeliarz Henryka Lwa” wystawiono na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby's. Kupił ją, za kwotę 28 mln. dol., niemiecki bankier Hermann Josef Abs (przy finansowym wsparciu licznych niemieckich instytucji).

Do 1994 r. (pamiętny zakup „Kodeks Leicester” przez Billa Gatesa) „Ewangeliarz...” był najdrożej sprzedaną książką na świecie. Dziś znajduje się w Bibliotece księcia Augusta w Wolfenbüttel.

Więcej informacji: tutaj

 

 

3. „Magna Carta”, czyli „Wielka Karta Swobód”

 

 

Akt wydany w Anglii 1215 r. przez króla Jana bez Ziemi, ograniczający władzę monarchy. W 2009 roku „Wielką Kartę Swobód” wpisano na listę Pamięci Świata UNESCO. Kopia dokumentu należy dziś do Davida Rubinsteina, założyciela Carlyle Group. Jest warta ponad 24 mln dol.

Więcej informacji: tutaj.

 

 

4. „Ewangeliarz św. Kutberta” („St. Cuthbert Gospel”)

 

 

Najstarsza europejska książka zachowana w oryginalnej oprawie. Manuskrypt datuje się na VII wiek. Zawiera tekst Ewangelii Jana. Znaleziono go w 1104 roku w... trumnie św. Kutberta.

Obecnie księga znajduje się w zbiorach biblioteki narodowej Wielkiej Brytanii (British Library), która w 2012 roku odkupiła ją od Towarzystwa Jezusowego. „Ewangeliarz św. Kutberta” ocenia się na 15 mln dol.

Więcej informacji: tutaj. 

 

 

5. „Bay Psalm Book”

 

 

Pierwszą książkę wydrukowaną w Ameryce Północnej wystawiono na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby’s rok temu. Zakupił ją właściciel „Wielkiej Karty Swobód” - David Rubinstein. Angielski przekład Księgi Psalmów kosztował go ponad 14 mln dol.

Więcej informacji: tutaj

 

 

6. „Modlitewnik Rothschilda” („The Rothschild Prayerbook”)

 

 

Pierwszy właściciel iluminowanego, średniowiecznego rękopisu pozostaje nieznany. W XIX wieku „Modlitewnik…” kupuje rodzina Rothschildów, 1938 konfiskują go hitlerowcy, trafia do państwowych zbiorów bibliotecznych w Wiedniu. W 1999 roku Rothschildowie ponownie kupują rękopis. Cena manuskryptu: prawie 14 mln dol.

Od styczniu 2014 r. „Modlitewnik…” ma nowego właściciela. Za podobną sumę nabył go australijski biznesmen Kerry Stokes.

Więcej informacji: tutaj. 

 

 

7. „The Birds of America”, czyli „Ptaki Ameryki”

 

 

 

Wspaniała książka amerykańskiego przyrodnika i malarza Johna Jamesa Audubona. Zawiera rysunki i opisy gatunków ptaków występujących na terenie Stanów Zjednoczonych.

„Praca ta składała się z naturalnych rozmiarów odbitek wykonanych z rzeźbionych płyt o wymiarach ok. 39x26 cali (99x66 cm). Oryginalne wydanie wykonane było techniką akwatinty przez Havellów (juniora i seniora). Doskonale zachowana kopia osiągnęła na aukcji w Christie's w marcu 2000 cenę 8 802 500 USD, co jest najwyższą ceną, jaką kiedykolwiek zapłacono za drukowaną książkę. W grudniu 2010 zapłacono 11,5 mln dolarów.”

Aktualnie właścicielem „Ptaków Ameryki” jest londyński kolekcjoner Michael Tollemache.

Cytat oraz więcej informacji z Wikipedii: link tutaj. 

 

 

8. „The Canterbury Tales Geoffrey Chaucer”, czyli „Opowieści kanterberyjskie”

 

Pochodzący z XIV wieku zbiór opowiadań Geoffreya Chaucera, ważne dzieło literatury światowej. Wycenia się je na ponad 11 mln. dol.

Więcej informacji: tutaj

 

 

9. „Copy of the Constitution, Bill of Rights and other key acts of the first Congress in 1789 George Washington”

 

Kopia konstytucji USA z odręcznymi notatkami jej właściciela, George’a Washingtona, Obecnie należy do prywatnej organizacji non-profit Mount Vernon Ladies' Association, która zakupiła ją za bagatela, niemal 10 mln. dol.

Więcej informacji: tutaj.

 

 

10. „Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies”, „The First Folio” („Pierwsze Folio”)

 

 

Zbiory dzieł Williama Szekspira opublikowano po raz pierwszy w formacie folio – stąd wzięła się współczesna nazwa. Do dzisiaj zachowało się 228 sztuk „The First Folio” z (najprawdopodobniej) 1000 wydrukowanych egzemplarzy.

Na jednej z nowojorskich aukcji anonimowy nabywca zapłacił za „Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies” 8 mln dol.

Więcej informacji: tutaj.

 

Źródło: Forbeswyborcza.pl, zdj. Wikipedia domena publiczna.

Oprac. Małgorzata_, Sylwia_

 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: beatrixCenci 12.11.2014 01:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Notatki Leonarda da Vinc... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
„Ewangeliarz św. Kutberta” pochodzi z VII wieku, nie z XVII - zresztą w takim przypadku trudno byłoby go odnaleźć w XI wieku...
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: