Dodany: 06.11.2014 19:55|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Nagroda Goncourtów dla Lydie Salvayre

Nagroda Goncourtów to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji, przyznawane autorom beletrystyki od ponad stu lat. Tegoroczną laureatką została Lydie Salvayre za powieść „Pas Pleurer” („Nie płakać” ).

Autorka, pół Andaluzyjka, pół Katalonka była w finałowej rozgrywce outsiderką, a jej wygrana nie była spodziewana. Za faworyta uchodził dziennikarz i pisarz francuskojęzyczny, Algierczyk Kamel Daud Mersault.

Akcja książki Pas Pleurer” toczy się w połowie lat trzydziestych w okresie wojny domowej w Hiszpanii oraz w czasach faszystowskiej dyktatury generała Franco. W dużej mierze oparta jest na wątkach biograficznych. To historia o rozpaczy i wierze opowiedziana autorce przez jej matkę u schyłku swojego życia.

Goncourt Prix cieszy się we Francji ogromnym prestiżem. Nagroda ta, często określana jako „mały Nobel”, nie przynosi zwycięzcy bezpośrednich korzyści finansowych, jednak ze względu na jej popularność laureat może liczyć na wysokie wpływy z dodruków powieści.

Wśród dotychczasowych zwycięzców Nagrody Goncourta znajdują się m.in. Marcel Proust (1919 r.), Michel Houellebecq (2010 r.) czy tegoroczny noblista w dziedzinie literatury - Patrick Modiano (1978 r.).

Źródło: www.polskieradio.pl

Zdj. Wikipedia, lic. CC, ActuaLitté

Oprac. KJB

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 06.11.2014 21:12 napisał(a):
Odpowiedź na:   Nagr... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
No, nareszcie znam nazwisko jakiegoś laureata (w odróżnieniu od ostatnich francuskich noblistów :-)! I wspominam dobrze (w "Zwyczajnym życiu", które czytałam, główna bohaterka jest tak straszna, jak technika pisania świetna), już się nastawiając na nagrodzone dzieło.