Dodany: 06.07.2014 17:11|Autor: Pani_Wu

Zero Barier – zamki, ruiny i legendy

Stronę pana Rafała Gręźlikowskiego "Zamki, ruiny i legendy", na facebooku, zna wielu z nas. Lubię, gdy niemal codziennie pojawiają się na "moim facebooku" piękne zdjęcia pana Rafała. Dlatego, gdy tylko dowiedziałam się, że wydał album ze zdjęciami, legendami oraz swoimi wierszami, natychmiast go kupiłam. Chcę go teraz Wam zaprezentować, w przededniu wielkiej wyprawy tego niezwykłego człowieka.

Album Zamki, ruiny i legendy (Gręźlikowski Rafał), do kupienia choćby w księgarni Wydawnictwa SONAR, prezentuje efekt wypraw rowerowych autora do piętnastu zamków na terenie Polski. Oczywiście najpierw odszukałam mój ulubiony Zamek Grodziec, znajdujący się niedaleko Złotoryi. Moja miłość do zamku w Grodźcu nie znajdowała zrozumienia u moich córek i kiedy planowałam pokazać go kolejnym gościom, którzy wpadali do nas z wizytą, nagrałam program telewizyjny o historii zamku. "Wspaniale!" - mówiłam "najpierw obejrzymy film, a potem pojedziemy do Grodźca!".
Film zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach, na pewno "przypadkowo" na nim została nagrana jakaś bajka :)
Teraz mam wspaniałe zdjęcia Grodźca, "Legendę o rycerzu i zakonnicy" i wiersz "Kamienne czekanie".

Bolczów to kolejny dolnośląski zamek, którego malownicze ruiny zostały uwiecznione w albumie, a z nimi "Legenda o tajemniczym kuszniku".
Jest też Stary Książ oraz "Legenda o starej lipie"

Nie ma niczego dziwnego w tym, że najwięcej zdjęć zamków i ruin pochodzi z Dolnego Śląska. Powiada się, że zamków jest tutaj tyle, ile nad Loarą. Szkoda tylko, że zniszczone, nadal czekają na gospodarza.

A wyprawa?
"Rafał Gręźlikowski, niestrudzony rowerzysta po amputacji nogi, tropiciel zamkowych historii udaje się 7 lipca br na niezwykłą wyprawę życia, szlakiem zamków na Węgrzech i Słowacji." [http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/8554-niezwykla-wyprawa-rowerowa-rafala-grezlikowskiego.html]

"Przez kilka tygodni, wspinając się samotnie wraz z rowerem na szczyty gór, śpiąc pod namiotem, podróżując z ciężkim ekwipunkiem Rafał chce zdobyć kilkanaście zamków, by skończyć ostatecznie wyprawę w Wiśle. Na trasie jego wyprawy znajdą się m.in.: Zamek Holloko, Zamek Somoska, Zamek Boldogko, Zamek Krasna Horka, Zamek w Bojnicach, Zamek w Czachcicach (najciekawszy z zamków na trasie, znajdujący się na Słowacji, uważany niegdyś na całkowicie niedostępny, obecnie okrzyknięty najbardziej upiornym zamkiem w tej części Europy)." [http://zerobarier.pl/wyprawa/niezwykla-wyprawa-rowerowa-rafala-grezlikowskiego-/9]

[Opinię, wraz ze zdjęciami opublikowałam wcześniej na moim blogu http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/2014/07/ze​ro-barier-zamki-ruiny-i-legendy.html]