Dodany: 24.04.2014 00:28|Autor: LeoniMa

Dobro ze złem

W debiutanckiej powieści Martina ZeLenaya jest wszystko to, czego szukam we współcześnie pisanych książkach: szybka akcja, epicki rozmach, znakomicie skonstruowane postaci, które posługują się ŻYWĄ mową (a nie jakimś dziwnym literackim tworem). Autor wyraźnie zna się na rzeczy – zresztą ZeLenay to pseudonim artystyczny tajnego współpracownika amerykańskich służb wywiadowczych (ze względu na poufność nie podaje on prawdziwych danych osobowych). Podobno jest z zawodu historykiem sztuki, do tego ma polskie pochodzenie.

Tytułowy Millington pracuje w CIA – jego agenci wpadają na trop wielkiej afery, która może zakończyć się podobną tragedią jak ta, której Ameryka doświadczyła 11 września. Fabuła rozgrywa się na wielu planach – w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Stanach. Historia składa się z części, które stopniowo zaczynają układać się w całość. Jest tak napisana, że trudno się oderwać od lektury. Naprawdę świetny thriller, któremu warto poświęcić czas. Przeczytałam, nie żałuję, czekam na kolejne części (ma być trylogia).