Dodany: 01.04.2014 19:02|Autor: papetka

Jedenaście minut

Paulo Coelho to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych pisarzy. Ten, kto nie czytał jego powieści, zna go chociażby ze słyszenia. Jego "złote myśli" pojawiają się już w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej.

Bohaterką powieści "Jedenaście minut" jest Maria, mieszkanka Brazylii. Od najmłodszych lat marzyła o wielkiej miłości, jednak marzenia te długo nie miały ujrzeć światła dziennego. Jej życie miało ulec zmianie za sprawą przypadkowo poznanego Szwajcara. Po przylocie do jego ojczyzny znalazła się na ulicy Berneńskiej. Postanowiła zatrudnić się w jednym z lokali oferujących usługi seksualne. Maria postanowiła sobie, że po roku wróci do domu i kupi małą farmę. W tym celu odkładała zarobione pieniądze i czytała książki z dziedziny rolnictwa i ekonomii. Duży wpływ na jej decyzję miał przypadkowo poznany malarz.

W powieści mamy dwa rodzaje narracji: trzecioosobową i pierwszoosobową. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z obiektywnym narratorem, natomiast w drugim poznajemy przemyślenia Marii na podstawie prowadzonego przez nią pamiętnika. Coelho snuje rozważania na temat prostytucji; ukazuje dylematy moralne kobiet, które decydują się zarabiać własnym ciałem; pokazuje, jak łatwo przeoczyć moment, w którym możliwy jest jeszcze wybór: zakończyć dotychczasowe życie czy brnąc dalej w coraz większe bagno.

Książka, ze względu na treść, przeznaczona jest dla starszego czytelnika.

Jedenaście minut (Coelho Paulo)