Dodany: 18.03.2014 18:55|Autor: ilia

Dla pokrzepienia - stare, dobre rady Dale'a Carnegiego

Dla mądrego człowieka każdy dzień stanowi nowe życie.

Pomyśl tylko, ten poranek nigdy więcej nie wzejdzie.

Ci, którzy nie potrafią walczyć ze zmartwieniami, umierają młodo.

Na ile prawdopodobne jest, że to czym się martwię kiedykolwiek się wydarzy?

Nie pozwólmy by martwiły nas drobiazgi, którymi nie powinniśmy w ogóle zaprzątać sobie głowy. Życie jest za krótkie, aby było małe.

Nie trzeba płakać nad rozlanym mlekiem. Co się stało, to się nie odstanie.

Akceptacja tego, co się stało, jest pierwszym krokiem do pokonania skutków wszelkich niepowodzeń.

Zajmij się czymś. Człowiek zmartwiony musi dać się pochłonąć pracy, inaczej uschnie z desperacji.

Gdy jest się zajętym, nie ma się czasu na zmartwienia.

Trudno jest zamartwiać się robiąc jednocześnie coś, co wymaga myślenia i planowania.

Sekret bycia nieszczęśliwym polega na posiadaniu wolnego czasu, który możemy poświęcić na zastanawianie się, czy jesteśmy szczęśliwi, czy też nie.

Jest tylko jedna droga do szczęścia - przestać się martwić rzeczami, na które nie masz wpływu.

Boże, daj mi tę łaskę, bym przyjął to, czego nie mogę zmienić. Daj odwagę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Na każdy kłopot, który nosi Ziemia,
Albo jest lekarstwo, albo też go nie ma.
Jeśli jest - spróbuj je odnaleźć.
Jeśli nie ma - nie myśl o tym wcale.

Jeśli masz problem:
- Zadaj sobie pytanie, co najgorszego może ci się przydarzyć?
- Przygotuj się na przyjęcie tego, jeśli będzie trzeba.
- Potem spokojnie, wychodząc od najgorszego, zacznij ratować, co tylko się da.

Problemy i zmartwienia:
- Czym właściwie się martwię?
- Co mogę zrobić w tej sprawie?
- Co zamierzam zrobić?
- Kiedy zamierzam zacząć to robić? (NATYCHMIAST)

Człowiek jest tym, o czym myśli przez cały dzień. (Emerson)

Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśli. (Marek Aureliusz)

Człowiek potrafi pozbyć się zmartwień, strachu i różnego rodzaju dolegliwości oraz odmienić swoje życie, odmieniając sposób myślenia.

Spokój naszego umysłu i radość, którą czerpiemy z życia, nie zależą od tego, gdzie i kim jesteśmy, ale od naszego nastawienia psychicznego.

Człowieka nie rani to, co się dzieje, lecz jego opinia na ten temat. (A nasza opinia na ten temat zależy wyłącznie od nas)

Kiedy próbujesz wyrównywać rachunki, krzywdzisz samego siebie znacznie bardziej niż tego drugiego.

Nie zawsze wystarczy nam świętości, aby kochać naszych wrogów, ale przez wzgląd na własne dobro, zdrowie i szczęście powinniśmy przynajmniej im wybaczyć i zapomnieć o nich.

Nie traćmy czasu na myślenie o ludziach, których nie lubimy.

Człowiek popełnia bardzo ludzki i bardzo bolesny błąd - oczekuje wdzięczności. Po prostu nie zna ludzkiej natury.

To normalne, że ludzie nie pamiętają o wdzięczności. Jeśli więc spodziewamy się wdzięczności na codzień, przysporzymy sobie tylko zmartwień.

Jeśli chcemy być szczęśliwi, przestańmy rozmyślać o wdzięczności i niewdzięczności, a zacznijmy dawać dla samej radości dawania.

W naszym życiu ok. 90% rzeczy jest dobrych, a tylko 10% złych. Aby być szczęśliwym musisz się skoncentrować na dobrych i całkowicie ignorować złe. Jeśli chcesz się dorobić wrzodów żołądka, zamartwiać się i nurzać w goryczy, skoncentruj po prostu uwagę na tych 10% złych i zapomnij o 90% rzeczy pozytywnych w twoim życiu.

Rzadko myślimy o tym, co mamy, lecz zawsze o tym, czego nam brak.

Nie naśladujmy innych. Poznajmy siebie i bądźmy sobą.

Dwóch ludzi wyglądało przez więzienne kraty. Jeden widział błoto, drugi widział gwiazdy.

Szczęścia nie buduje się na przyjemnościach, buduje się je na zwycięstwie.

Trzeba uszczęśliwiać innych, aby być szczęśliwym, bo szczęście jest zaraźliwe. Dając otrzymujemy. Pomagając innym i ofiarując miłość, pokonujemy smutek, zmartwienia i żal nad sobą.

Czynienie dobra innym nie jest obowiązkiem. Jest radością, ponieważ pomnaża twoje szczęście i zdrowie.

Kiedy jesteś dobry dla innych, najlepszy jesteś dla siebie.

Odrobina zapachu róży zawsze pozostaje na dłoni tego, kto ją wręcza.

Przejdę tą drogą tylko raz. Dlatego jeśli mogę uczynić coś dobrego albo okazać komuś uprzejmość, muszę zrobić to teraz. Nie mogę tego zaniedbać ani pominąć, ponieważ więcej nie przejdę tą drogą.

Nigdy nie przejmuj się tym, co mówią ludzie, jeśli tylko w głębi serca wiesz, że masz rację.

Rób to, co według ciebie słuszne, bo i tak będą cię krytykować. Potępią cię, jeśli to zrobisz, ale też będą mieli pretensje, jeśli tego nie zrobisz. (Eleanor Roosevelt)

DZIEŃ DZISIEJSZY TO JUTRO, O KTÓRE MARTWIŁEŚ SIĘ WCZORAJ !

Cytaty pochodzą z książki Jak przestać się martwić i zacząć żyć (Carnegie Dale)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 19.03.2014 11:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mądrego człowieka k... | ilia
Nic nie ujmując Carnegiemu (który jak zwykle zebrał wiele interesujących, mądrych treści i podał je w strawnym i skondensowanym sosie) ten wierszyk:

Na każdy kłopot, który nosi Ziemia,
Albo jest lekarstwo, albo też go nie ma.
Jeśli jest - spróbuj je odnaleźć.
Jeśli nie ma - nie myśl o tym wcale.

przypomina mi przysłowie:

"Jak na świętego Prota jest pogoda albo słota, to na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni ma" ;)

I jeszcze z opowiadania "Czarny pająk" Gotthelfa: "Garncarz garnki lepi. W piekle człek się nie pokrzepi." albo "Krowa skubie trawę, a ty człeku gryź murawę." ;D
Użytkownik: Pingwinek 25.03.2019 00:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mądrego człowieka k... | ilia
To chyba Twoja czytatka zwróciła moją uwagę na książkę Carnegiego. Rzeczywiście pokrzepiająca lektura. Mnóstwo przykładów, wiele zrozumienia, żadnego narzucania się.