Dodany: 12.01.2014 22:57|Autor: Admin

BiblioNETka dołącza do PWN! :)


Nowy Rok to czas nowych wyzwań i nowych szans! :)

Z ostrożną satysfakcją i nadzieją mogę już ogłosić to o czym w prywatnych rozmowach wspominałem od kilku miesięcy, a co dzisiaj mogę ogłosić publicznie: po wielu miesiącach zabiegów, BiblioNETka dołącza do Grupy PWN. Po kilku trudnych ostatnich latach, nareszcie mamy silnego opiekuna i inwestora.

mark



Jest to bardzo ważny moment w prawie 13-letniej historii BiblioNETki, dlatego poniżej opiszę jak doszliśmy do tego momentu, i co BiblioNETka na tym zyska oraz co może dać w zamian PWNowi.

Po pierwsze kilka ważnych faktów, zanim przejdę do szczegółów.

Co się nie zmienia:
- zarówno ja jak i Kret oraz reszta Redakcji jesteśmy i będziemy dalej działać w BiblioNETce, w tej kwestii zmienia się głównie to, że będziemy mieli na to więcej czasu niż kiedyś
- algorytm BiblioNETki jest i będzie nadal obiektywny i najbardziej wiarygodnym miejscem do szukania rekomendacji książkowych, w tym leży nasza wyjątkowa wartość i o to będziemy nadal dbać by tym wyróżniać się w Internecie
- nadal naszym głównym źródłem utrzymania jest wsparcie Opiekunów, a wszystkie przychody przeznaczane są na rozwój Serwisu. Dodatkowo, zakupy w księgarni BiblioNETkowej również będą wspierać Serwis, więc będzie to dobry sposób na "opiekuństwo" :)

Co nowego?
- PWN zainwestuje w odnowienie BiblioNETki w zakresie jej użyteczności na urządzeniach mobilnych oraz pozycjonowania w wyszukiwarkach, tj. w rzeczy które obecnie są dla BiblioNETki krytyczne, w kategorii być albo nie być (o tym więcej poniżej) , będziemy też mieli opiekę prawną i nowe zaplecze techniczne (serwerownię)
- BiblioNETka w zamian będzie wspierała PWN w nowych projektach internetowych: nowym portalu ebookowym, księgarni Lideria, Weltbild etc. będziemy tam pokazywać nasze oceny, opinie, pomożemy też księgarniom m.in. wprowadzić własne, skuteczne rekomendacje

W jednym zdaniu: BiblioNETka jest wartościowym portalem, który potrzebuje inwestycji a przez swój społecznościowy charakter może też dodatkowo wspierać nowe pomysły PWN.

W paru słowach opowiem jak dojrzewaliśmy do tej decyzji. W 2011 roku BiblioNETka musiała opuścić gniazdo naszej firmy z przyczyn obiektywnych. Po perypetiach ze starą księgarnią wiedzieliśmy, że potrzebujemy zabezpieczyć przyszłość BiblioNETki stabilnym i sensownym modelem finansowym. Na szczęście, dzięki Opiekunom, BiblioNETka nigdy nie była "pod kreską", zawsze była w stanie sama się utrzymać, niemniej z funduszami na rozwój były wieczne problemy. Tymczasem technologia idzie do przodu, i brak zmian groził nam "skansenem".

Zawsze odrzucaliśmy jakikolwiek bezpośredni mariaż z wydawcami beletrystyki: w naszym rozumieniu i też w ogólnej opinii społeczności byłoby to zagrożenie dla obiektywizmu algorytmu rekomendacji, dlatego grono potencjalnych partnerów do współpracy wcale nie było zbyt szerokie. Do działania zmotywował nas fakt, że po tym jak na rynku pojawił się trzeci portal książkowy, ten który wcześniej był drugi i był naszym konkurentem prawie całkowicie zniknął. Musieliśmy działać.

To, że BiblioNETka przetrwała wejście tak agresywnego konkurenta zawdzięczamy temu, że zawsze mieliśmy bardzo wierne grono użytkowników (którzy dziś mają np. konta w dwóch serwisach, a korzystają z obu) i inny charakter (zawsze kładliśmy wyjątkowy nacisk na jakość bazy, rekomendacji, ocen i recenzji). Nie trzeba jednak być prorokiem, by dostrzec że w perspektywnie 2-3 lat i to nam nie wystarczy by się utrzymać. Zrozumieliśmy że potrzebny jest inwestor z prawdziwego zdarzenia, a najlepiej nie wydawca beletrystyki ale dystrybutor książek.

Kiedy dowiedzieliśmy się że Grupa PWN, tradycyjnie związana z wydawnictwami specjalistycznymi i dystrybucją książek, planuje silne inwestycje w internecie (w którym wcześniej nie mieli silnej pozycji) wiedziałem, że pojawia się dla nas wyjątkowa szansa. Mało kto na rynku może docenić BiblioNETkową dbałość o poprawną pisownie, jakość tekstów tak jak właśnie PWN czyli wydawca słowników i literatury naukowej.

PWN to nie tylko wydawnictwa lekarskie i szkolne, oraz słowniki. To również, o czym nie każdy wie, największy dystrybutor książek (Azymut) w Polsce, jeden z niewielu graczy na rynku, który w dobie spadającego czytelnictwa wciąż się rozwija.

Po kilku rozmowach było jasne, że możemy sobie nawzajem bardzo pomóc. PWN chcąc sprzedawać dużo książek, nie ma interesu w promowaniu pojedynczych wydawców kosztem niezależności BiblioNETki. A BiblioNETka, ze swoją marką, społecznością i rekomendacjami może w ramach i przy pomocy PWN może spokojnie aspirować do najbardziej wiarygodnego miejsca w sieci w kwestiach książkowych. Bardzo ciekawy był też warunek współpracy: "działamy z założycielami, nie jesteśmy zainteresowani zarabianiem na BiblioNETce ani zmianą obecnego charakteru serwisu".

Pojawiła się więc szansa, jedna na tysiąc, by związać się z partnerem którego cele są zbieżne z naszymi: sprawić by BiblioNETka była na długo silnym serwisem, który promując czytelnictwo, pomaga również rozwijać działalność internetową PWN.

Kwestie prawne trwały kilka miesięcy, ale dziś mogę już spokojnie napisać że dopłynęliśmy bezpiecznie do portu przeznaczenia.

W roku 2014 będzie się sporo działo:
- będziemy integrować BiblioNETkę z księgarnią (okładki, import książek specjalistycznych?, ebooki, etc.)
- BiblioNETka otrzyma szereg poprawek i wyczekiwanych "ficzerów" od PWN "w wianie" :) (o tym wkrótce)
- na Forum Opiekuńczym będę z Wami konsultował kwestie dostosowania BiblioNETki do urządzeń mobilnych, nie chcę by te rzeczy "spadły z nieba" ale by była to wspólna droga ;)
- nasze oceny i opinie pojawią się w księgarni Lideria.pl i Weltbild.pl, oczywiście z linkiem do BiblioNETki (powtórka tego co robiliśmy z Kolporterem, ale tym razem lepiej)

Osobiście czuję wielką ulgę, bo byliśmy obaj z Kretem zmęczeni niemożnością realizowania potrzeb BiblioNETki. Ciesze się też, że nasze wspólne jako BiblioNETki osiągnięcia i priorytety zostały dostrzeżone i docenione, i uznane za wartościowe przez PWN. Tak, BiblioNETka musi na siebie zarabiać, żeby się rozwijać, ale możemy to robić w sposób sprytny i mądry tak by zachować naszą wyjątkową pozycję i charakter, a przy okazji wspierać wartościowe komercyjne inicjatywy.

Będzie to wszystko też trudne bez Waszego wsparcia, dlatego też chciałbym prosić o dużo pozytywnej energii, i też Waszego zaufania że robimy co w naszej mocy by BiblioNETka swoje kolejne naście lat zaliczyła do bardzo udanych :)

Domyślam się, że pewnie będzie sporo pytań więc śmiało można wrzucać w tym wątku, na wszystko odpowiem.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 21065
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 40
Użytkownik: carmaniola 12.01.2014 23:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
I nikt, o nic nie pyta? Chyba Admin czytatkę zbyt dobrze zachomikował. :) W górę ją! Chodźcie biblionetkowicze, czytajcie i pytajcie, bo rzecz poważna i wygląda bardzo, bardzo atrakcyjnie. Jak dla mnie. :)
Użytkownik: Admin 12.01.2014 23:29 napisał(a):
Odpowiedź na: I nikt, o nic nie pyta? C... | carmaniola
Na forum opiekuńczym były pytania, ale jak się powtórzą to odpowiem jeszcze raz. :)
Użytkownik: carmaniola 13.01.2014 22:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Na forum opiekuńczym były... | Admin
Ja wiem, czytałam, ale TAKA informacje wymaga, moim zdaniem, większej nośności i większego odzewu. Nie wszyscy są opiekunami (szkoda) a wszyscy powinni wiedzieć. Przecież to rewolucja! :)
Użytkownik: Phi 15.01.2014 20:54 napisał(a):
Odpowiedź na: I nikt, o nic nie pyta? C... | carmaniola
To ja mam pytanie. Otóż na Biblionetce jest zakaz dodawania literatury specjalistycznej, a PWN taką wydaje. Czy to znaczy, że zasady się zmienią ?
Użytkownik: miłośniczka 12.01.2014 23:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Ja nie będę pytać, ale chciałam wyrazić swoją ogromną radość z tak wspaniale zapowiadającej się współpracy. :-D Rzeczywiście, taki partner, jak PWN, był od dawna potrzebny naszej staruszce BiblioNETce. Życzymy wielu lat szczęśliwego pożycia! :-D
Użytkownik: Pani_Wu 13.01.2014 00:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Bardzo się cieszę :) To doskonała wiadomość! Na razie kręci mi się w głowie od nadmiaru wrażeń, dlatego jeszcze nie lęgną się pytania :)
Użytkownik: exilvia 13.01.2014 00:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Chyba lepiej być nie mogło. Bardzo się cieszę! Powodzenia!
Użytkownik: Pyciek 13.01.2014 09:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Wizerunkowy strzał w dziesiątkę!!!
Użytkownik: Zbojnica 13.01.2014 10:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Takie wieści - to są wieści!!! :)
Użytkownik: koralinanna 13.01.2014 13:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Fajnie to wygląda.

Powodzenia!!!
Użytkownik: Fiona54 13.01.2014 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
PWN to poważna firma! Gratuluję i bardzo się cieszę:) Powodzenia.
Użytkownik: dzanet523 13.01.2014 15:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Uwielbiam zaglądać do BiblioNETki, bardzo Was podziwiam i Wam kibicuję. Trzymam kciuki !!!
Użytkownik: lady P. 13.01.2014 16:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Bardzo, bardzo się cieszę!!! :)
Użytkownik: Gusia_78 13.01.2014 18:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Ogromnie się cieszę i gratuluję pozytywnie zakończonych negocjacji z tak prestiżową spółką :-) Osobiście liczę na integrację książek w BN z ebookami
i audiobookami. A także na aplikację na androida :-)
Użytkownik: annmarie 13.01.2014 19:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Ogromnie się cieszę i gra... | Gusia_78
Podpisuję się pod każdym słowem Malutkiej Czarownicy :) Gratulacje i powodzenia.
Użytkownik: Meszuge 13.01.2014 21:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
No i bardzo dobrze... mam nadzieję. Dobra robota, bo to i nadzieje i perspektywy... Życzę powodzenia w tym zbożnym dziele.
Użytkownik: Natii 13.01.2014 21:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Super, bardzo się cieszę. :-)
Użytkownik: Drobna 13.01.2014 22:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Gratuluję pozyskania świetnego partnera. I czekam na aplikację mobilną BiblioNETKI z autentyczną niecierpliwością :)
Użytkownik: KrS1 14.01.2014 09:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Bardzo dobry ruch! Gratulacje.
Użytkownik: Marcos 14.01.2014 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Bardzo fajnie, że jest to PWN, a nie jakaś Biedronka, Paszport Polsatu lub Życie na Gorąco.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.01.2014 16:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Takie pytańko: Weltbild jako firma zniknął z rynku polskiego w piewszej połowie 2013, parę dni temu ogłosił także upadłość w Niemczech, które były lokalizacją jego centrali. Wiem, że księgarnia internetowa została przejęta przez inną firmę i ma prawo jeszcze jakiś czas korzystać z marki "Weltbild", ale potem zapewne ulegnie zmianie. Jak długo będzie więc sama nazwa Weltbild związana z BNetką? I ile jeszcze sama nazwa ta będzie mogła być prawnie wykorzystywana przez księgarnię internetową? Mam nadzieję, że wszystkie te zawirowania nie wpłyną negatywnie na nasze działania i wizerunek...
Użytkownik: Admin 15.01.2014 00:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Takie pytańko: Weltbild j... | LouriOpiekun BiblioNETki
Polski Weltbild.pl jest obecnie w PWN, działa i ma się dobrze, uniknął losu tego niemieckiego. Wszystko jest legalnie, i w porządku, ale za kilka miesięcy księgarnia dostanie nową nazwę (prawdopodobnie w czerwcu).
Użytkownik: Phi 15.01.2014 21:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Takie pytańko: Weltbild j... | LouriOpiekun BiblioNETki
W ogóle to najpierw nazywał się "Klub dla Ciebie". Cały czas należał do Niemieców (Weltbildu), aż któregoś roku przemianowali nazwę na macierzystą. Odsprzedali ich Światowi Książki. Nie pamiętam w którym roku. Na pewno upadłość była za nich. Zresztą krótko trwała, bo zaraz przejął ich PWN. Dlatego nie sądzę, aby było się czym przejmować.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.01.2014 09:54 napisał(a):
Odpowiedź na: W ogóle to najpierw nazyw... | Phi
Tak naprawdę to nazywało się to "Świat Książki", tak jak i wydawnictwo. KdC był rodzajem programu lojalnościowego, który łączył się z otrzymywaniem katalogu i obowiązkiem kupna iluś tam książek rocznie.
Weltbild kupił wydawnictwo, zlikwidował KdC (czyt: "otworzył" dla każdego), wprowadził sklep internetowy oraz sieć księgarń, a także zrobił jeden z gorszych ruchów - gros asortymentu zaczęły stanowić gadżety zamiast książek.

Ostatecznie Weltbild przed końcem 2012 zrezygnował z rozsyłania katalogu, a na Święta wszyscy pozostali dostali w prezencie wymówienia. Księgarnie sprzedano głownie (chyba) Matrasowi, wydawnictwo kupił Bukowy Las, księgarnię internetową chyba właśnie PWN wciągnął. I ileś tam czasu mają prawo korzystać z marki Weltbild.

Troszkę wiem też o tym z autopsji, bo miałem szczęście pracować przez ostatni rok istnienia Weltbildu w jego "centrali" :)
Użytkownik: Phi 20.01.2014 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Tak naprawdę to nazywało ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wybacz, ale nie masz racji. Przez kilka lat byłam klientką Weltbildu i wiem co piszę. ŚK i KDC to były dwie osobne firmy i miały osobne katalogi. Katalog ŚK składał się z książek i trochę płyt i tam był przymus kupowania książek. Natomiast KDC od początku było wszystko: książki, płyty, filmy i gadżety. Nie było przymusu kupowania czegokolwiek. Należał do Niemców i sprzedali go polskiemu wydawnictwu ŚK.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.01.2014 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Wybacz, ale nie masz racj... | Phi
Może i tak - ja przyszedłem w dokładnie rok po przejęciu przez Weltbild wszystkiego i ważniejsza była dla mnie aktualna praca niż historia. Niestety - długo nie pobyło dobrze. Ale - marka odejdzie, a z popiołów mogą się dobre rzeczy narodzić :)
Użytkownik: lutek01 15.01.2014 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
To ja jeszcze tak sobie pomyślałem, choć to pewnie melodia przyszłości, że po dołączeniu do PWN-u jedną z korzyści, a równocześnie szans dla nas jest możliwość "złapania" jakichś konkretniejszych, powiedzmy, poważniejszych patronatów. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak bardzo tego potrzebujemy. To połączenie to może być istne koło zamachowe dla BiblioNETki. Trzeba to jak najlepiej wykorzystać
Użytkownik: agatatera 15.01.2014 09:17 napisał(a):
Odpowiedź na: To ja jeszcze tak sobie p... | lutek01
A rozwiniesz swą myśl? Patronat nad literaturą specjalistyczną? Czy coś innego?

A po co tego potrzeba B-tce? Ciekawa jestem, bez podtekstów.
Użytkownik: lutek01 15.01.2014 11:08 napisał(a):
Odpowiedź na: A rozwiniesz swą myśl? Pa... | agatatera
Nie, chodziło mi o coś innego, chociaż, kto wie, może i wartałoby się pochylić i nad tym o czym Ty piszesz.
Mnie chodziło bardziej o to, że jak biorę jakąś wydaną ostatnio książkę z górnej lub średniej półki - niech będzie to np. "Wanna z kolumnadą" i patrzę na patronaty na czwartej stronie okładki, to widzę - w tym akurat przypadku - Trójkę, Przegląd Polityczny i wp.pl - czyli same grube ryby. Wydaje mi się po prostu, że Biblionetka z takimi konotacjami jak PWN spokojnie mogłaby powalczyć o znalezienie się w tym (lub innym niezłym) gronie.
Nie jestem specjalistą od patronatów i nie wiem, czym się dokładnie rządzą prawa przyznawania patronatów poszczególnych serwisów, więc niech mnie poprawią, skrytykują specjaliści w tej dziedzinie.
Użytkownik: agatatera 15.01.2014 13:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie, chodziło mi o coś in... | lutek01
Oki.

W tym też pomoże rozbudowanie oferty patronackiej, bo na razie, to aktualna prawie nic nie daje pod względem rozszerzenia promocji książki (o co w końcu chodzi przy patronatach).
Użytkownik: zahara 15.01.2014 12:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Świetna wiadomość na początek roku, to może być naprawdę dobry rok :). Wiatr w żagle.

Już widzę te pączkujące tagi, tagi zagnieżdżone, opcje wyszukiwania, aż przechodzą mnie dreszcze.
Użytkownik: ketyow 15.01.2014 12:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Świetna wiadomość na pocz... | zahara
Nie wiem jakie będą decyzję na górze, ale myślę że padło parę pomysłów, przy których tagi to pikuś ;-) Też jestem ciekaw co ostatecznie z tych wszystkich forumowych burz mógzów wyniknie :-)
Użytkownik: Admin 15.01.2014 15:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiem jakie będą decyz... | ketyow
Pomysłów mamy dużo, ale też trochę jest to zależne od tego czy z BiblioNETki będziemy skutecznie wspierać sprzedaż w księgarni. Kluczowe rzeczy zostaną zrobione jako inwestycja, dostaniemy też w prezencie trochę ficzerów oraz pozycjonowanie SEO, ale na głęboką rozbudowę będziemy musieli "zarobić" księgarnią, pokazać że BiblioNETka jako wiarygodne, obiektywne źródło rekomendacji potrafi zamienić swój ruch w zakupy książek u nas, a nie u innych.
Użytkownik: ketyow 15.01.2014 16:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Pomysłów mamy dużo, ale t... | Admin
Tylko niech nikt od użytkowników cudów nie wymaga - ceny księgarni muszą mieć jakąś konkurencyjność. Poza tym ja np. kupuję tylko ebooki. Mam nadzieję, że księgarnia też się weźmie do roboty.
Użytkownik: ketyow 15.01.2014 16:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Tylko niech nikt od użytk... | ketyow
A propos, przy okładkach książek, które w księgarni są niedostępne, mógłby zniknąć odnośnik do kupowania.
Użytkownik: misiak297 15.01.2014 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: A propos, przy okładkach ... | ketyow
Też to zauważyłem. To źle wygląda.
Użytkownik: Taki sobie gość 15.01.2014 16:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Czy poza SEO planowane są jakieś inwestycje w reklamowanie serwisu?

Myślę, że pytanie to jest o tyle istotne, że z moim obserwacji, Biblionetka jest w ogóle nieznana. Jeśli spytać kogoś o serwis dotyczący książek większość osób albo nie zna żadnego, albo kojarzy jedynie wspomnianą przez Admina konkurencję. Uważam, że jest to zadziwiające, szczególnie biorąc pod uwagę od jak dawna BNetka istnieje w porównaniu z tą konkurencją.

Z tego powodu wydaje mi się, że o ile rozwój serwisu jest ważny, to nie można też zapominać o jego marketingu, bo już nieraz w historii Internetu wystąpiły sytuacje, gdy wygrywał nie najlepszy, czy ten który oferuje najciekawsze funkcje, ale ten, który jest po prostu najbardziej znany. W naszym przypadku jest to również ważne ze względu na to, że skuteczność systemu rekomendacji jest bezpośrednio zależna od ilości osób oceniających książki, czyli od ilości aktywnych użytkowników.
Użytkownik: niebieski ptak 15.01.2014 21:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy poza SEO planowane są... | Taki sobie gość
To świetna wiadomość! Gratuluję Wam i b. się cieszę.
Użytkownik: ma-ruda 18.01.2014 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Gratuluję! Mam nadzieję, że w tej sytuacji serwis będzie mógł się zmodernizować i np. pojawi się aplikacja na Androida - bardzo przydatna byłaby możliwość korzystania z polecanek na urządzeniach mobilnych.
Użytkownik: pani-marta 19.01.2014 18:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Nowy Rok to czas nowych w... | Admin
Zły komentarz:

"Mało kto na rynku może docenić BiblioNETkową dbałość o poprawną pisownie." - trochę kłuje w oczy ;)

Dobry komentarz:

SUPER, czekam na owoce ten współpracy :)
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: