Rozwiązanie konkursu nr 56 - Wystawa psów rasowych

Książki i okolice> Konkursy biblionetkowe

Autor: pawelwOpiekun BiblioNETki

Data dodania: 2008-02-12 13:23

Niniejszym ogłaszam wystawę psów rasowych za zakończoną.

Na szczęście nikt nie wieszał na mnie psów, ani nawet nikt nie powiedział, że konkursy schodzą na psy. Wścieklizny też nikt (chyba?) nie dostał.
Niektóre pieski same przychodziły, w przypadku innych trzeba było zastosować różne sposoby perswazji, jak łapanie siatką rakarską, rzucanie kością czy w ostateczności nawet strzelanie. Najwięcej problemów sprawiało odnalezienie imion niektórych piesków. Najbardziej zdeterminowani szukali w książkach w wersji audio, w książkach w językach (nawet sobie) obcych a nawet w filmach.
W konkursie wzięło udział 27 osób, za co wszystkim serdecznie dziękuję!

Najpierw pieski z imionami i właścicielami. W nawiasie zdobyte punkty za autora/tytuł/imię.

1. Wilczur Ares, Stanisław Pagaczewski - Misja profesora Gąbki (11/10,5/7)

Wawel, książę, profesor. Wszystko to wskazywało na... Smoka Wawelskiego.

2. Collie Lassie, Eric Knight - Lassie, wróć! (20/20/20)

Rozpoznawalne po samej rasie. Jest jeszcze jakiś inny collie w literaturze? :)

3. Pinczer Fox (alias Max), Jarosław Haszek - Przygody dobrego wojaka Szwejka (19/19/14)

"pinczer to bardzo miły pies. Prawda, że nie każdemu się podoba, ponieważ jest szczeciniasty, a na pysku ma takie ostre wąsy, że przypomina przestępcę wypuszczonego z kryminału. Jest taki brzydki, aż z tej brzydoty jest ładny, a do tego jest przebiegły."

4. Ratlerek Brutus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kariera Nikodema Dyzmy (17/17/16)

"Uważasz, panie Dyzma, nazwałem tak psa, bo to nie ma żadnego sensu, a ciekaw jestem, dlaczego pies ma nazywać się z sensem?" Właścicielem jest hrabia Ponimirski. Jedyny normalny w książce?

5. Doberman Carl, Alistair MacLean - Mroczny Krzyżowiec (7/7/7)

Piesek nie poszedł popływać, profesor nie jest profesorem, Marie nie jest ani żoną, ani pielęgniarką, a "chodząca dobroć w psiej skórze" jest odpowiedzialna za kontuzjowaną kostkę. Nie pamiętam czy pył fosforanowy był pyłem fosforanowym. Sherry było prawdziwe.

6. Sznaucer Otello, Sławomir Mrożek - Dziennik powrotu (7/7/3)

Wiem, umieszczenie w konkursie książki, która ma 12 ocen to znęcanie się nad uczestnikami. Ale konkurs bez Mrożka, to prawie jak bez Lema. :) Mrożek wrócił do Polski w 1996 roku, po dłuższym pobycie za granicą, z czego ostatnie siedem lat mieszkał w Meksyku. Tam właśnie było ranczo i sznaucery.

7. Bokser nieznanego imienia, Stanisław Lem - Przekładaniec (8/8/8)

Polecam świetną ekranizację z 1968 roku. Film krótki (35 minut), czarno-biały, ale świetny! Scenariusz – Stanisław Lem, reżyseria Andrzej Wajda, w roli głównej – Bogumił Kobiela.

8. Dog błękitny Protazy, Zbigniew Nienacki - Pan samochodzik i tajemnica tajemnic (14/12/12)

Pana Samochodzik nieopacznie zgodził się na zaopiekowanie pieseczkiem na czas wyjazdu właściciela. Pieseczek "miał chyba dziewięćdziesiąt centymetrów wzrostu, łeb wielki jak u cielaka i sterczące uszy" i z początku próbował okupować kanapę i wehikuł.

9. Mastif Saba, Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy (26/26/26)

Bezproblemowe. Czy to najsłynniejszy pies w literaturze?
Nie należy się sugerować wizualizacjami, bo podobno najczęściej w roli Saby występowały dogi.

10. Rottweiler Lux , Gunter Grass - Blaszany bębenek (7/7/6)

Największa niespodzianka konkursu. Bardzo dużo ocen, ale najwyraźniej trudne do rozpoznania.

11. Nowofunland Bonkers, John Irving - Świat według Garpa (11/11/9)

Ucho za ucho i pies wart swojego imienia.
"Słowo »bonkers« oznacza lekkiego hysia, wyjaśniła Midge"

12. Bullterier Kulfon, Jonathan Carroll - Kraina Chichów (11/11/8)

„Nieskazitelnie biały pies o urodzie młodego prosięcia” występuje na okładce, co pomogło niektórym w odgadnięciu. W oryginale Kulfon miał imię Nails, ze względu na trójkątny łeb. Czemu Kulfon??

13. Foksterier Kibic, Kornel Makuszyński - Awantura o Basię (22/22/15)

Piesek, którego Basia owinęła sobie wokół palca. I nie tylko pieska.
Kibic o włos wygrał w tej kategorii z innym znanym foksterierem – Montmorencym, który trafił w końcu na wystawę pozakonkursową.

14. Terrier szkocki Bartłomiej, Pelham Grenvile Wodehouse - Dewiza Woosterów (8/8/8)

Gdyby we fragmencie było więcej Jeevesa to pewnie było by łatwiej. Ale styl jest dość charakterystyczny.

15. Jamnik krótkowłosy Sebastian, Zbigniew Nienacki - Księga strachów (16/15/11)

We fragmencie pojawia się "wehikuł", co znacznie ułatwiło rozpoznanie. :)
" - Czy to prawda, że jamników nie kupuje się na sztuki, ale na metry?"

16. Jamnik szorstkowłosy Bimbo, Astrid Lindgen - Braciszek i Karlsson z dachu. (10/10/6)

Dla niektórych banalne, dla innych prawie nie do zgadnięcia. A najwięcej problemów sprawiło imię, bo okazało się, że książka jest raczej trudno dostępna.

17. Chow-chow Czu-czin, Lucy Maud Montgomery- Emilka dojrzewa (14/13,5/13)

Jakiego koloru był Czu-czin? Wcale nie biały! Był złocistorudy i we fragmencie się nie pojawia. Ale Emilka myślała, że to ten biały.
"Zobaczysz, Emilko, że i ty pokochasz Czu–czina.
— Chyba wolałabym kota — oświadczyła stanowczo Emilka."
Bardzo mądrze. ;)

18. Dalmatyńczyk Shasta Daisy, Gene Brewer - K-PAX (9/9/9)

Wbrew pozorom wcale nie science fiction. Dla tych co nie pamiętali imienia w sobotę była ekranizacja w TVN.

19. Seter Phann, Juliusz Verne - Dwa lata wakacji (7/7/6)

Dawno czytałem i niewiele pamiętam, ale jakoś ten fragment pamiętałem bardzo dobrze. Na chwilę chłopcom wróciła nadzieja, że może jednak nie są na wyspie.

20. Cocker-spaniel Biffer, Stephen King- Smętarz dla zwierząt (8/8/8)

Bardzo epizodyczny piesek. Ale ważne było miejsce. No, bo gdzie może być pochowany ukochany pies jak nie na smętarzu?

21. Pekińczyk Ming, Nevil Shute - Ostatni brzeg (10/10/8)

Nieuchronna katastrofa się zbliża. W tym kontekście nembutal dla pieska wcale nie był okrucieństwem. Jak na tę sytuację to według mnie bardzo optymistyczna książka. Polecam nawet jak ktoś nie lubi science fiction.

22. Spaniel miniaturowy nieznanego imienia, August Strindberg - Spowiedź szaleńca (5/5/3)

Chyba po raz pierwszy Strindberg wystąpił w konkursie. Trudny fragment, twórczość Strindberga jest mało znana, a na dodatek złośliwie piesek nie jest wymieniony z imienia.

23. Pudel Ir, Bolesław Prus- Lalka (21/21/19)

Safandułą w sklepie był pan Ignacy i nie sprawiał większych problemów.

24. Mops Reks, Jan Brzechwa - Akademia Pana Kleksa (21/21/19)

Reks, który zginął tragicznie pod kołami samochodu teraz oprowadza Adasia po psim raju.

25. Chart bezimienny, Antoni Czechow - Kameleon (12/11/11)

Biedny charcik w zderzeniu z władzą w postaci Oczumiełowa, który ma zresztą bardzo adekwatne nazwisko.

I jeszcze pieski z wystawy pozakonkursowej:

26. Wilczur alzacki NN, Kazimierz Moczarski- Rozmowy z Katem
31. Buldog Cherokee, Jack London - Biały kieł
32. Buldog Lord, Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście
33. Dog Ajax, Christiane F. - My, dzieci z dworca ZOO
34. Airedale terrier Gaweł, Melchior Wańkowicz - Ziele na kraterze
35. Foksterier Montmorency, Jerome K. Jerome - Trzech panów w łódce nie licząc psa
36. Terrier NN, Sławomir Mrożek - Sztuka wizualna, opowiadania 1990-93
37. Terrier Bob, Agata Christie - Niemy świadek
38. Jamnik NN, Konstanty Ildefons Gałczyński - Wróci wiosna, baronowo
39. Szpic Lulu, Zofia Nakowska- Granica
40. Wyżeł Selena, Żuławski - Na srebrnym globie
41. Wyżeł Tumry, Maria Dąbrowska- Pies
42. Pointer NN, Ken Kesey- Lot nad kukułczym gniazdem
43. Labrador Smutek, John Irving - Hotel "New Hampshire"
44. Pekińczyk Shan Tung, Agata Christie - 12 prac Herklesa
45. Pudel Bobby, Astrid Lindgen - Braciszek i Karlsson z dachu.
46. Pudel Capi, Hector Malot- Bez rodziny
47. Maltańczyk NN, Erich Maria Remarque - Przystanek na horyzoncie
48. Pudel polski Gwóźdź, Stanisława Fleszarowa-Muskat - Lato nagich dziewcząt

Nierozpoznane zostały 27, 29, 33 i 36.

W głosowaniu na Zwycięzcę Wystawy wzięło udział 11 osób.
Po dwa głosy oddano na pinczera, spaniela miniaturowego i teriera szkockiego. Po jednym na jamnika szorstkowłosego, charta, foksteriera, dobermana i pozakonkursowego pointera.

Zatem mamy trzech równorzędnych Zwycięzców Wystawy:
spaniel rasy King Charles
pinczer
terrier szkocki

A teraz lista zarejestrowanych sędziów, wraz z wynikami egzaminu:

1. Joy - 75 (6 lutego)
2. Akrim – 75 (10 lutego)
3. janmamut - 74
4. Hania B. - 73
5. beatrixCenci - 72
6. Sherlock – 68
7. McAgnes – 65
8. Sznajper - 39
9. Imarba – 33 (6 lutego)
10. Vemona – 33 (8 lutego)
11. Perseusz – 33 (11 lutego)
12. dobry_rocznik - 31
13. Aquilla – 24 (2 lutego)
14. Melusia – 24 (5 lutego)
15. Novhilien – 24 (11 lutego 20:30)
16. dyllanka – 24 (11 lutego 22:54)
17. Czajka - 21
18. Mr. Z – 17 (4 lutego)
19. Nisha – 17 (10 lutego
24. nacpla - 11
25. gawron83 - 9
26. krasnal - 8
27. nitka91 – 3

Gratuluję wszystkim uczestnikom! Znajomości książek, dociekliwości i wytrwałości w szukaniu.

Mam nadzieję, że mimo dziwnych opóźnień poczty, wszystko dotarło i punkty są dobrze naliczone. Jak nie to proszę reklamować.

Użytkownik: McAgnes 2008-02-12 13:43 napisał(a):

Odpowiedź na: Niniejszym ogłaszam wysta... | pawelwOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Lubię takie konkursy, gdzie się trzeba napocić. Dzięki, Paweł!

Użytkownik: mafia 2008-02-12 13:44 napisał(a):

Ojej, ile wiedziałam, a ile nie trafiłam. Chyba mi wytrwałości brakło. Zwłaszcza, że nie odgadłam imiennika mojego psa. :(((

Ale konkurs cudny i dziękuję Pawłowi. :)

Użytkownik: SznajperOpiekun BiblioNETki 2008-02-12 13:45 napisał(a):

Dzięki Pawle za konkurs :)

19! Wiedziałem, że to Verne... Nie wiem skąd, nie wiem jak, ale tak czułem, tylko do żadnej książki nie mogłem go dopasować.

Użytkownik: norge 2008-02-12 19:01 napisał(a):

Odpowiedź na: Dzięki Pawle za konkurs :... | SznajperOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Ja też od razu wiedziałam że to Verne. Strzeliłam w "Tajemniczą wyspę" i oczywiście niecelnie :-(

Użytkownik: Czajka 2008-02-12 13:49 napisał(a):

Jak to rozwiązanie?? Już??? Jak to? Nawet Gąbki nie znalazłam poprawnej, i Bimba sprawdziłam, i nie zdążyłam głosować na rasę. Idę chyba złożyć protest. Albo najpierw pójdę się pogrążyć w rozpaczy. I tak zresztą najśliczniejszy był wyżeł w dodatkowych. Wyżeł z kukułek. :)))

Użytkownik: SznajperOpiekun BiblioNETki 2008-02-12 13:54 napisał(a):

Odpowiedź na: Jak to rozwiązanie?? Już?... | Czajka Pokaż rodzica

Wnioskuję o pozytywne rozpatrzenie protestu Czajki i doliczenie jej dodatkowego czasu.

(Spisuj Czajko, spisuj!)
:P

Użytkownik: Czajka 2008-02-12 14:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Wnioskuję o pozytywne roz... | SznajperOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Nie poznałam Kinga!!! Znowu!! Sznajper, zagaduj Pawła w razie co, a ja lecę po klej i nożyczki. :))

Użytkownik: hburdon 2008-02-12 13:56 napisał(a):

:)))

5 zdążyłam w międzyczasie zacząć i skończyć. Kostce (za którą odpowiedzialny był profesor) w gruncie rzeczy nic nie było, zaś doberman odpowiedzialny był za lewe ramię, do czego jednak bohater nie mógł się przyznać; w rezultacie kuśtykał pomimo dwóch zdrowych nóg, wspierając się pogryzionym ramieniem na kuli. :) Taki bohater.

Użytkownik: Sherlock 2008-02-12 14:14 napisał(a):

Bardzo dziękuję za wspaniały konkurs! Wszystkim uczestnikom - a zwłaszcza tym stojącym na podium - serdecznie gratuluję. Ale ja to chyba mam 68 punktów? Brakowało mi tylko 5, 22 oraz imienia psa w 6...

Użytkownik: pawelwOpiekun BiblioNETki 2008-02-12 15:24 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za wspani... | Sherlock Pokaż rodzica

Zgadza się. Mejl numer 6 (z bokserem) mi się gdzieś schował. :(
68 punktów i wskakujesz oczko wyżej.

Użytkownik: Aquilla 2008-02-12 15:42 napisał(a):

Ale mam fajne miejsce :D Przyjemny konkursik, chociaż nie przyłożyłam się zbytnio

Użytkownik: bogna 2008-02-12 15:52 napisał(a):

GRATULACJE dla Wszystkich!!! Wystawa psów była wspaniała!
Po trudach egzaminu czas na rozrywkę.
16 lutego (piątek/sobota) do zabawy zaprasza Jenny.
Odreagowanie egzaminowego stresu murowane :-)))

Użytkownik: McAgnes 2008-02-12 22:22 napisał(a):

Odpowiedź na: GRATULACJE dla Wszystkich... | bogna Pokaż rodzica

Już nie mogę się doczekać :)

Użytkownik: beatrixCenci 2008-02-12 20:33 napisał(a):

Buuuu, a dlaczego Kibic wygrał z Montmorencym? :(
W każdym razie bardzo przyjemnie się zgadywało, a ile było fragmentów! :))

Użytkownik: joanna.syrenkaOpiekun BiblioNETki 2008-02-12 22:17 napisał(a):

Już??? Rozwiązanie? Przecież wystawa dopiero przed chwilą się zaczęła... Nie zdążyłam zapoznać się z pieskami :(

Użytkownik: nisha 2008-02-13 11:53 napisał(a):

Gratulacje dla zwycięzców! :)

Ech, widzę, że szesnastka mi się słusznie z Lindgren kojarzyła, ale tytułu bym nie odgadła. Nigdym nie czytała "Braciszka i Karlssona z dachu", chyba nawet nie miałam tej książki w ręce. Ciekawe, skąd w takim razie znam ów fragment. Nadal pewnam, że znam. :]

Użytkownik: janmamut 2008-02-13 23:03 napisał(a):

Odpowiedź na: Gratulacje dla zwycięzców... | nisha Pokaż rodzica

Fakt, trudne do odgadnięcia, ale były dobre mataczenia. W innym kontekście rzekłbym, że to książka NISZOWA, ale tu mogę się mylić. ;-)

Użytkownik: KrzysiekJoy 2008-02-13 16:54 napisał(a):

Jak zwykle Pawle Twój konkurs był znakomity. Dziękuje. Przynajmniej u mnie uwolniłeś się od zaszlufadkowania Cię głównie jako miłośnika pana L. Teraz Twój następny konkurs zacznę od poszukiwania w nim pana M. Gratuluję wszystkim.:)))

Użytkownik: janmamut 2008-02-13 20:46 napisał(a):

Bardzo dziękuję za śliczny konkurs! Żeby tak jeszcze był dwa tygodnie później! Teraz sesja i mikroby spowodowały, że do równoległego nawet się nie miałem kiedy przymierzyć, walcząc z głównym do północy.

Dziękuję mataczom, zwłaszcza Hani B. Nie wiem, jak to ocenia Główny Sędzia, ale dla mnie to właśnie przykład właściwych podpowiedzi, po których człowiek łapie się za głowę ("Przecież tam jest małe p.!", "Prawda, megaterium!" itd.) i wszystko staje się jasne.

Użytkownik: pawelwOpiekun BiblioNETki 2008-02-13 22:32 napisał(a):

Odpowiedź na: Bardzo dziękuję za śliczn... | janmamut Pokaż rodzica

Właśnie też zacząłem żałować, że konkurs nie był dwa tygodnie później. Dzisiaj przyszła do mnie książka z przepięknym fragmentem, który byłby idealnym mottem do konkursu. No to będzie mottem pokonkursowym. :)

"Kto nigdy nie był psem, ten nie jest w stanie wyobrazić sobie, czym dla prawdziwego psa jest Wystawa Psów. To jest coś, o czym pies marzy. To jest coś, co mu się śni. To jest coś, o czym rozmawia po cichu z innymi psami, kiedy się przypadkiem spotkają na spacerze. Czym dla młodej panny bal, czym dla chłopca kopanie piłki, czym dla oczu błękit morza, a lody dla podniebienia – tym dla psa, dla prawdziwego psa, jest Wystawa Psów."

Ludwik Jerzy Kern - Ferdynand Wspaniały.

Użytkownik: Czajka 2008-02-14 07:15 napisał(a):

Odpowiedź na: Właśnie też zacząłem żało... | pawelwOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

A własnie się zastanawiałam, czy jest w konkursie. A tu prawie był. :))

Użytkownik: janmamut 2008-02-15 00:05 napisał(a):

Odpowiedź na: A własnie się zastanawiał... | Czajka Pokaż rodzica

Ty też? Ja po podpowiedzi do K-PAX-a (K-PAKSA [?]) wydumałem sobie zamikrobionym umysłem, że bohater jest psem. Jedynym przychodzącym mi do głowy, który mógłby jeździć samochodem, był właśnie Ferdynand, a wiedziałem, że to na pewno ani Wspaniały, ani nie zbudzony (i niech nikt mi nie przerabia tego na pisownię łączną!).

Użytkownik: Czajka 2008-02-16 12:05 napisał(a):

Odpowiedź na: Ty też? Ja po podpowiedzi... | janmamut Pokaż rodzica

A myślałam, że zamikrobionym umysłym się lepiej myśli - co dwie głowy to nie jedna, hyhy. :))
Z tego co pamiętam, to Ferdynand tylko windą jeździł i to, zdaje się, do nieba nawet.