Dodany: 29.03.2013 21:52|Autor: wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Czytatki

30 komiksów, które musisz przeczytać przed śmiercią (i nie tylko)

Serwis komiksomania przedstawił listę 30 komiksów wydanych po polsku, które każdy powinien przeczytać (a przynajmniej wiedzieć, że istnieją). Zajawka do listy:
"Spójrzmy w smutne oczy prawdy. Drogi czytelniku, szansa na to, że przeczytałeś kiedyś jakiś komiks jest niska. Statystyczny Polak czyta pół książki rocznie. Statystyk na temat komiksów nikt nie robi, bo ankieterzy musieliby tłumaczyć, co to jest. Gdybyś jednak chciał, dajemy Ci przewodnik. Oto, specjalnie dla Ciebie - 30 wydanych po polsku komiksów, które powinieneś znać. Idźcie i czytajcie."

No i sama lista (dostępna tutaj wraz z krótkimi opisami: http://komiksomania.pl/publicystyka/galeria/30-komiksow-ktore-musisz-przeczytac-przed-smiercia/p/1.html):
1. Miasto Grzechu
2. Akira
3. Maus: Opowieść ocalałego
4. Asterix (Asteriks)
5. Prosto z piekła (Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Campbell Eddie)
6. Ósma czara (Prosiak (właśc. Owedyk Krzysztof))
7. Usagi Yojimbo
8. Wilq Superbohater
9. Strażnicy (Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Gibbons Dave)
10. Opowieści z hrabstwa Essex (Lemire Jeff)
11. Black Hole (Burns Charles)
12. All-Star Superman (Morrison Grant, Quitely Frank (właśc. Deighan Vincent), Grant Jamie)
13. Kroniki birmańskie (Delisle Guy)
14. Fun Home: Tragikomiks rodzinny (Bechdel Alison)
15. Sandman: Uniwersum
16. Niebieskie pigułki (Peeters Frédérik)
17. Blankets: Pod śnieżną kołderką (Thompson Craig)
18. Ghost world (Clowes Daniel)
19. Umowa z Bogiem: Trylogia (Eisner Will)
20. Rany wylotowe (Modan Rutu)
21. Wykiwani (Robinson Alex)
22. Na szybko spisane
23. Łauma (KRL (KaeRel, Atlanta Max; właśc. Kalinowski Karol))
24. Osiedle Swoboda (Śledziu (właśc. Śledziński Michał))
25. Szninkiel (Van Hamme Jean, Rosiński Grzegorz)
26. Zagubione dziewczęta (Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Gebbie Melinda)
27. Hellboy
28. Strefa bezpieczeństwa Goražde (Sacco Joe)
29. Pluto
30. Parenteza (Durand Elodie)

Jak każdy taki ranking ten też jest kontrowersyjny. Żadnej z pozycji bym nie usunął, ale problemem jest to, że polski rynek komiksowy jest słabo rozwinięty i większość wydanych komiksów zasługuje na uwagę, więc ta lista siłą rzeczy jest niekompletna. :-)
Czego najbardziej brakuje moim zdaniem (kolejność przypadkowa):
- Jakiegoś komiksu Andreasa, dodałbym albo Cromwell Stone (Andréas (właśc. Martens Andreas)), albo Rork, albo nawet Arq
- zdecydowanie brak Loisela, proponowałbym któryś z cykli: W poszukiwaniu ptaka czasu lub Piotruś Pan, ale Skład główny też jest wart nominacji
- Habibi (Thompson Craig) - czyli majstersztyk graficzny o sporym ładunku emocjonalnym
- jeden z moich ulubionych komiksów: D'Artagnan: Dziennik Kadeta (Juncker Nicolas)
- Azyl Arkham: Poważny dom na poważnej ziemi (Morrison Grant, McKean Dave) - psychodeliczny komiks psychologiczno-filozoficzny, a to tylko wymieszanie Junga z Batmanem
- teraz już klasyka, ale kiedyś ten komiks zmienił superbohaterów: Powrót Mrocznego Rycerza (Miller Frank, Janson Klaus)
- seria Calvin i Hobbes Billa Wattersona
- więcej Eisnera, albo poprzez autobiograficzne Życie w obrazkach: Opowieści autobiograficzne (Eisner Will) albo jako przedstawienie mistrzostwa krótkiej formy Nowy Jork: Życie w wielkim mieście (Eisner Will)
- Trzy cienie (Pedrosa Cyril) - pięknie narysowany, smutny komiks o miłości rodzicielskiej i stracie
- im więcej Moore'a tym lepsza lista, ja proponuję jeszcze tylko V jak Vendetta (antologia; Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), Lloyd David, Weare Tony)
- doskonałe fantasy quasi-historyczne: Towarzysze zmierzchu (Bourgeon François)
- Smocze jajo (Pawel Szarlota (Pawel-Kroll Eugenia Szarlota)) albo nawet cały cykl z Kleksem
- bezsprzecznie brak Baranowskiego, Antresolka profesorka Nerwosolka [Ongrys] (Baranowski Tadeusz (ur. 1945)) albo Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko [Egmont] (Baranowski Tadeusz (ur. 1945)) (a najlepiej oba!)
- minimalistyczny przebój zeszłego roku: Goliat (Gauld Tom)
- podobne do "Strefy bezpieczeństwa...", ale bardziej w stylu "Pamiętnika..." Białoszewskiego: Pozdrowienia z Serbii: Dziennik komiksowy z czasów konfliktu w Serbii (Zograf Aleksandar (właśc. Rakezić Saša))
- komiks o rasizmie, homofobii i walce o tolerancję: Stuck Rubber Baby (Cruse Howard)
- to już tak niekoniecznie, ale warto sprawdzić komiksową adaptację opery: Pierścień Nibelunga (Russell Philip Craig (Russell P. Craig))
- Rycerze świętego Wita (David B. (właśc. Beauchard Pierre-François)) oraz Uzbrojony ogród i inne historie (David B. (właśc. Beauchard Pierre-François)) - David B. to guru francuskiego komiksu niezależnego, oba komiksy powinny być na liście
- uczennica Davida B. i słynny cykl Persepolis
- doskonały graficznie kryminał noir: Blacksad
- Giraud Jean (pseud. Moebius lub Gir) i seria Bluberry lub Feralny Major (Giraud Jean (pseud. Moebius lub Gir))
- Mistrz komiksu erotycznego Manara Milo (właśc. Manara Maurilio), ale do listy pasowałby bardziej HP i Giuseppe Bergman (Manara Milo (właśc. Manara Maurilio))
- Pratt Hugo i seria przygodowo-awanturnicza Corto Maltese
- pionier komiksu europejskiego Hergé (właśc. Rémi Georges) i najsłynniejszy bohater komiksowy, czyli TinTin
- no i wielki nieobecny rankingu komiksomanii Christa Janusz i jego serie o Kajku i Kokoszu oraz Kajtku i Koku, a przede wszystkim monumentalny komiks Kajtek i Koko w kosmosie [Egmont] (Christa Janusz)
- Bosonogi Gen
- Death Note
- Fullmetal Alchemist
- jakiś komiks autorstwa Taniguchi Jirō
- Samotny Wilk i Szczenię [Mandragora]

Wyszło w sumie 30 moich propozycji mniej lub bardziej konkretnych. A i tak nie ma tutaj sporo mang, za którymi niespecjalnie przepadam, umieściłem tylko tytuły, które mi polecają znajomi jako "The best of the best".
I nie ma Thorgala! Ale to chyba wszyscy znają, choćby ze słyszenia, a od 17 tomu tej serii już nie mogę z czystym sumieniem polecać (nie mówiąc o spin-offach). Ale taki Alinoe (Van Hamme Jean, Rosiński Grzegorz) - miodzio!

Ktoś ma jakieś uwagi lub coś jeszcze do dodania?

Użytkownik: Szeba 03.04.2013 21:13 napisał(a):
Może Marzi? Marzi

Ja jestem kiepska w komiksach, ale bardzo lubię ;) Pierwsze były Kleksy, potem pewnie Tytusy oraz Kajko i Kokosz, wreszcie Thorgal.
Sentymentalnie to jeszcze Bogowie z kosmosu: Według Ericha von Dänikena
A warto podobno: Pinokio (Winshluss (właśc. Paronnaud Vincent)) i Liga Niezwykłych Dżentelmenów: Tom 1 (Moore Alan (pseud. Pierwotny Scenarzysta), O'Neill Kevin)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 04.04.2013 09:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Może Marzi? Marzi Ja j... | Szeba
Starałem się raczej dobrać listę pod kontem dorosłego czytelnika, a że Marzi nie czytałem, to nie wiem, czy jest aż tak dobra. Znam za to Dzieci i ludzie (Sowa Marzena, Revel Sandrine) tej samej scenarzystki i bardzo mi się podobał, choć końcówka nieco psuje ostateczne wrażenie.
Na liście z dziecięcych jest Asterix, jeden komiks z Kleksem i komiksy Christy oraz Baranowskiego. Ale ja uważam, że komiksy Goscinnego, Christy i Baranowskiego są dla ludzi w każdym wieku - coś jak Shrek, w którym różne pokolenia odkrywają coś dla siebie. Co do Kleksa, to jest to dla mnie bardzo sentymentalny komiks i tylko z tego powodu jest na liście. Zamiast niego chyba właśnie ten wymieniony przez Ciebie Pinokio (Winshluss (właśc. Paronnaud Vincent)) by pasował najbardziej, ale to komiks ciężki w odbiorze, brutalność świata przedstawionego przytłacza, co wymaga skupienia, może samozaparcia i wielokrotnego czytania, żeby wyłapać wszystkie wątki. Zresztą większość dobrych komiksów jest taka, przy pierwszym czytaniu często akcja/fabuła przysłania warstwę graficzną i różne nawiązania, czy ozdobniki nie są zauważane. Widać to na przykładzie Goliat (Gauld Tom), którego można przeczytać w 15 minut, ale warto poświęcić mu i godzinę, żeby należycie odczuć nastrój oczekiwania na nieunikniony, przewrotnie smutny finał.

"Liga Niezwykłych Dżentelmenów" na pewno jest warta czytania, zwłaszcza przez ludzi, którzy lubują się w literackich nawiązaniach i szukaniu różnych ukrytych na rysunkach smaczków, z których ta seria jest zbudowana, ale na liście już jest sporo komiksów Moore'a i tamte są w mojej opinii lepsze. Wszystkie jego komiksy są perfekcyjne pod względem sztuki komiksowej (opowiadania obrazem), ale czasem są zbyt hermetyczne i dziwne, żeby były docenione.

A seria wg Daenikena niestety dla mnie nie wytrzymuje próby czasu. O ile pierwsze tomy jeszcze się bronią, to druga połówka już jest bardzo słaba. Na podobny syndrom cierpi Yans, Żbik czy Funky Koval (ostatni tom to już prawie zbrodnia dla legendy...). No i te komiksy w zasadzie też są kierowane bardziej do młodzieży, niż dorosłych.

Ale przyszło mi do głowy, że można by się pokusić o zrobienie podobnej listy z komiksami dziecięcymi/młodzieżowymi, choć chyba wszystko co najlepsze już jest wymienione tutaj (i ogólnie na tym blogu): http://abrewiacje.wordpress.com/2013/01/03/komiksy​-dla-dzieci/ (i nawet ja się tam udzieliłem w komentarzu! :-)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 25.04.2013 12:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Serwis komiksomania przed... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Już wiem kogo brakuje: Ott Thomas - jego horrorowate, kafkowskie w stylu i mroczne w wyglądzie komiksy bez słów, tworzone oryginalną techniką nie pozostawiają obojętnym. Zresztą najlepszą jego wizytówką będzie wycinek jednej z not wydawniczych:
"Ponury, makabryczny, chory, cyniczny, niepokojący" - takie przymiotniki często słyszy się w kontekście twórczości Thomasa Otta - szwajcarskiego grafika, filmowca i autora niezwykłych komiksów, mistrza grozy oraz czarnego humoru.

W swojej twórczości Thomas Ott sięga po sprawdzone gatunki: dreszczowiec, horror, science fiction, czarny kryminał. Dzięki nim łatwiej dociera do podświadomych lęków naszych i swoich. Jak mówi: "Moja praca ma charakter egzorcyzmu. Za każdym razem, gdy ukończę jakieś opowiadanie, czuję ulgę".

Na mojej liście widziałbym go w miejsce któregoś z klasyków (Pratta lub Herge'a).

A zamiast serii Blacksad, ze względu na podobnie wysokiej jakości warstwę graficzną, można by też wstawić Przybysz (Tan Shaun).
Użytkownik: fnord23 14.02.2014 21:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Serwis komiksomania przed... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Enki Bilal - cykl Trylogia Nikopola sprawił, że po długim czasie wróciłem do czytania komiksów (i już mi tak zostało :) ).
A chyba nawet bardziej na obu listach, Twojej i komiksomanii, brakuje mi Kot rabina (Sfar Joann) (całość ukazała się dopiero niedawno, ale myślę, że nawet sama pierwsza część zasługuje na miejsce na liście).
Z moich ulubionych twórców komiksowych to jeszcze Jason (np. Skasowałem Adolfa Hitlera (Jason (właśc. Sæterøy John Arne)) ).
I jeszcze dodałbym:
Księga Genesis (Crumb Robert) (bardzo podobało mi się tłumaczenie użyte przez wydawnictwo)
Władca gór (Van Hamme Jean, Rosiński Grzegorz) (mój ulubiony Thorgal)
Deogratias: Opowieść o Rwandzie (Stassen Jean-Philippe)
Ibikus (Rabate Pascal)
Mikropolis
Berlin
Podpisuję się też pod:
Uzbrojony ogród i inne historie (David B. (właśc. Beauchard Pierre-François))
Nowy Jork: Życie w wielkim mieście (Eisner Will)
Towarzysze zmierzchu (Bourgeon François)
Feralny Major (Giraud Jean (pseud. Moebius lub Gir))
I pewnie podpisałbym się jeszcze pod kilkoma innymi tytułami z Twojej listy, ale ciągle czekają na przeczytanie (razem z kilkoma komiksami wydanymi w ubiegłym roku, które pewnie też trafiłyby na listę).
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 15.02.2014 12:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Enki Bilal - cykl Trylogi... | fnord23
Ubiegły rok przyniósł sporo ciekawych premier i myślałem o jakimś suplemencie do tej listy, ale właśnie sporo tych nowości jeszcze czeka na przeczytanie i dlatego się z tym wstrzymuję. Teraz już zrobię taki na pewno, tylko muszę jeszcze trochę nadgonić. :-)

Np. Kot rabina (Sfar Joann) ciągle czeka u mnie na półce na przeczytanie, ale jakoś sceptycznie podchodzę do tego komiksu. Przeczytałem jak dotąd tylko Mały Książę: Na podstawie książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego (Sfar Joann) tego autora i nie byłem zachwycony, jakoś ta jego kreska mi nie odpowiada, ale o "Kocie..." tyle się naczytałem, że muszę go sprawdzić, bo z opisu i recenzji wydaje się być stworzonym dla mnie.
Ibikus (Rabate Pascal) też mi się bardzo podobał, a nie jest chyba jakoś bardzo znany, więc może warto go choć obecnością na liście "uhonorować".
Użytkownik: sslawek 17.04.2014 00:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Ubiegły rok przyniósł spo... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Witam
Jak zdobyć komiks Grześ Wazonik?
Dziękuję
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.04.2014 07:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam Jak zdobyć komiks ... | sslawek
Ja się z tym komiksem nie spotkałem. To jakiś powojenny?
Użytkownik: Sznajper 17.04.2014 07:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja się z tym komiksem nie... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Chodzi pewnie o ten komiks: Przygody mistrza wielu fachów Grzegorza Idziego Wazonika (Kolka Józef, Nowak Marcin, Karcz Jerzy).
Jeżeli tak, to zdobyć go pewnie łatwo i tanio nie będzie.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.04.2014 08:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Chodzi pewnie o ten komik... | Sznajper
A no tak, nie skojarzyłem w pierwszej chwili.
Ale może kiedyś wyjdzie wznowienie w serii Dawny Komiks Polski ?
Użytkownik: Eida 17.04.2014 09:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Serwis komiksomania przed... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Nie znam się na komiksach, ale pamiętam, że byłam pod dużym wrażeniem Persepolis
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.04.2014 10:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie znam się na komiksach... | Eida
Jest na mojej liście propozycji. :-)
Inne jej komiksy też są niezłe, podobnie jak animowana adaptacja (której reżyserem jest autor "Pinokia" - Winshluss (właśc. Paronnaud Vincent) - jaki ten komiksowy światek jest mały :-)

No a jeśli "Persepolis" Ci się podobało, to polecam Rycerze świętego Wita (David B. (właśc. Beauchard Pierre-François)) - to jest autobiograficzny komiks artystycznego mentora Satrapi o wspólnym życiu z chorym na epilepsję bratem i jak to wpłynęło na jego artystyczne i życiowe wybory. Powstaje też animacja, która zapowiada się ciekawie: http://www.lascensionduhautmal.com/
Jest też tematycznie związany z "Persepolis" komiks Davida B. o Bliskim Wschodzie: Najlepsi wrogowie: Historia relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bliskim Wschodem: Część pierwsza 1783-1953 (Filiu Jean-Pierre, David B. (właśc. Beauchard Pierre-François))
Użytkownik: Eida 17.04.2014 11:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Jest na mojej liście prop... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Rzeczywiście, nie zauważyłam, że uwzględniłeś już Persepolis na swojej liście ;-)

Wszystko wygląda bardzo ciekawie! Bardzo dziękuję za polecanki, rozejrzę się w wolnej chwili.

Mogę polecić jeszcze jeden komiks, który zrobił na mnie duże wrażenie (choć w biblionetce widnieje pod kategorią biografia/pamiętnik - bardzo szkoda, że nie można książki przyporządkować do więcej niż jednej kategorii), to: Kochać zbyt mocno (kapcie potwora) czyli O tym jak wygląda przemoc domowa (Penfold Rosalind B. (pseud.)) - tematyka trudna, ale bardzo ważna, więc polecam. A nuż ktoś się zainteresuje.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.04.2014 11:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, nie zauważy... | Eida
Dzięki! O tym komiksie nawet nie wiedziałem, ale może uda mi się na niego jakoś trafić.
Trochę przypomina mi tematycznie (no i obrazkową formą) książkę Zły Pan (Nyhus Svein, Dahle Gro) - niby dla dzieci, ale raczej starszych, no i przede wszystkim dla dorosłych (inne książki tych autorów też podejmują trudne tematy - depresja matki, brak ojca, czy tłumienie własnego "Ja").
Użytkownik: Eida 17.04.2014 11:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki! O tym komiksie na... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Czy "Rycerzy świętego Wita" posiadasz na własność? Jeśli tak, to jaki jest Twój stosunek do listownego pożyczania książek innym Biblionetkowiczom (vide: wędrujące książki)? Bo chętnie bym przeczytała, ale widzę, że nakład już wyczerpany, a ceny na allegro po prostu zwalają z nóg...
Użytkownik: Eida 17.04.2014 23:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Serwis komiksomania przed... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
O, przypomniał mi się jeszcze jeden ciekawy komiks: Logikomiks: W poszukiwaniu prawdy (Doxiadis Apostolos, Papadimitriou Christos H., Papadatos Alecos, Di Donna Annie)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 18.04.2014 10:21 napisał(a):
Odpowiedź na: O, przypomniał mi się jes... | Eida
Mnie ten komiks podobał się bardzo pod względem fabuły i przekazu, a nawet rozwiązań formalnych (kadrowanie, czy nawiązań do samego siebie), ale kulał trochę rysunkowo. Jakieś takie te rysunki były bez wyrazu, nie pasowały mi do tej historii.
Przygotowuję teraz suplement do tej listy i tam pewnie "Logikomiks" zamieszczę, bo jest bardzo dobrym przykładem komiksu biograficznego.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 21.06.2014 18:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Serwis komiksomania przed... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Gdyby ktoś był ciekaw wartych uwagi komiksów, a nie zauważył nowego tematu w innym miejscu, to śpieszę donieść, że stworzyłem drugą listę: Komiksy, które warto znać