Dodany: 09.02.2013 19:43|Autor: Auriga

Książka: Świat Zofii
Gaarder Jostein

Historia poszukiwania mądrości w pigułce

Wystarczy wejść na dowolne forum internetowe czy włączyć telewizje, aby przekonać się, że wszyscy jesteśmy filozofami. Jakże często dorastająca młodzież słyszy "nie filozofuj". A dlaczegoż by nie?! Wszędzie można usłyszeć usłyszeć "wieczną prawdę", "taką prawdę" i "g... prawdę". Czymże jednak jest filozofia? I czy jej przedstawiciele są wszystkowiedzący?

Zofia Amundsen wkrótce skończy 15 lat. Codzienna monotonię jej życia przerywa list zawierający jedno pytanie. Czy Zofia będzie umiała na nie odpowiedzieć? A to dopiero początek pytań i zagadek.

Ta powieść stanowi przykład, że równie ważna jak odpowiedź jest droga do niej.

Jostein Gaarder to znany pisarz książek filozoficznych. "Świat Zofii" zabiera czytelnika w podróż w głąb historii filozofii. Doskonałe przykłady sprawiają, że najtrudniejsze pojęcia i myśli filozoficzne stają się proste i oczywiste. W trakcie lektury nieraz można wykrzyknąć: "No tak, dlaczego wcześniej na to nie wpadłem, to oczywiste!".

Powieść jest skierowana do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z filozofią lub niewiele o niej wiedzą. Czytelnik znający filozofię może nie znaleźć w niej nic nowego.

Z książki: "Filozof więc to ktoś taki, kto przyznaje, że jest cała masa spraw, których nie rozumie. I bardzo mu to przeszkadza"*.

Uwaga! Powieść zmusza do myślenia. Kto nie lubi pytań niech omija ją szerokim łukiem.

* Jostein Gaarder, "Świat Zofii", przeł. Iwona Zimnicka, wyd. Santorski & Co., 2006, str. 83.