z okładki

Notę wprowadził(a): poranna__rosa

Książka: Skąpiec (Molier (właśc. Poquelin Jean Baptiste))

Data dodania: 2007-10-09 10:30

"Skąpiec", jedna z najzabawniejszych komedii Molière'a, należy do "żelaznego repertuaru" teatrów.

W utworze tym autor prowadzi z czytelnikiem swoistą grę, balansując między komizmem a tragizmem. Molière potrafi rozśmieszać do łez, a równocześnie ukazać smutną prawdę o nas samych. "Skąpiec" jest, tak naprawdę, komedią o człowieku ogarniętym chorobliwą manią posiadania majątku za wszelką cenę. A cena to naprawdę wysoka - zniszczone więzy rodzinne i samotność. Tytułowy bohater, Harpagon, przestaje być komiczny w scenach, które pokazują go jako ojca. Z powodu skąpstwa nie liczy się z uczuciami swoich dzieci, nienawidzi ich i chce się ich pozbyć. W tym celu snuje małżeńskie plany - córkę wyda za każdego, kto weźmie ją bez posagu, syn powinien się ożenić ze starszą i bogatą wdową.

Komedia ta ukazuje więc całkiem niewesołe oblicze jako studium tyranii i przemocy w rodzinie, a także skrajnego materializmu. I kto wie, czy właśnie nie to odczytanie jest najbardziej interesujące i aktualne dla współczesnego czytelnika.

[Zielona Sowa, 2002]

Użytkownik: Anakonda8 2008-12-14 13:26 napisał(a):

Odpowiedź na: "Skąpiec", jedna z najzab... | poranna__rosa Pokaż rodzica

zakończenie jest zgoła nieprawdopodobne. osobiście, po cichu liczyłam na przemianę tytułowego Skąpca w człowieka o dobrym sercu. Ujęło mnie ukazanie skąpstwa w komiczny sposób oraz ukazanie miłości głównego bohatera- Harpagona do pieniędzy. Wprost nieprawdopodobne.

Użytkownik: MaRtynKa- 2009-06-01 20:18 napisał(a):

Odpowiedź na: "Skąpiec", jedna z najzab... | poranna__rosa Pokaż rodzica

Ksiązka jest bardzo fajna, ale od początku do końca bardzo irytowało mnie zachowanie tytułowego bohatera ;/ Wiem, że przecież o to chodziło, no ale są jakieś granice ;/ Dlatego dałam 4, a nie 5 ;p

Użytkownik: Kaja . 2012-05-15 17:05 napisał(a):

Odpowiedź na: "Skąpiec", jedna z najzab... | poranna__rosa Pokaż rodzica

Świetna, pouczająca komedia, a na dodatek lektura. :)