Dodany: 01.10.2007 20:28|Autor: iamone

Wstrząsające wyznania


W języku nomadów "Waris" oznacza kwiat pustyni. Jest to kwiat, który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, rośnie na terenach piaszczystych. Waris to również imię bohaterki książki pt. "Kwiat pustyni", która przedstawia prawdziwą historię życia Somalijki z plemienia koczowników.

Od najmłodszych lat dziewczynka żyła w Somalii wraz z rodzicami i rodzeństwem. Wychowała się w otoczeniu dzikiej, afrykańskiej przyrody. W wieku pięciu lat została obrzezana, w wieku lat sześciu pierwszy raz została zgwałcona. Jako trzynastolatka uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem. W końcu trafiła do Londynu, gdzie nastąpił wielki przełom w jej życiu. Gdy miała osiemnaście lat, rozpoczęła karierę modelki i osiągnęła zawrotny sukces.

Opis surowych warunków, w jakich spędziła dzieciństwo, zajęć, wydarzeń, procesu obrzezania i wędrówki na sam szczyt, są ogromnym atutem tej książki. Ta wstrząsająca relacja krok po kroku uświadamia nam, że wciąż są jeszcze na świecie miejsca, w których dzieją się rzeczy dla nas niewyobrażalne, odrażające. Upór i zawziętość sprawiły, iż biedna, afrykańska dziewczynka przezwyciężyła wszelkie przeciwności losu i dokonała z pozoru niemożliwego.

Uciekłszy z domu, wędrowała boso i w skąpym odzieniu przez gorące piaski pustyni Mogadisz, gdzie przeżyła spotkanie z lwem. Waris wierzyła, że to Bóg ją ocalił i że miał w tym jakiś cel. "In' shallach - jeśli Bóg tak zechce, tak się stanie". Na swej drodze spotkała się z ludźmi, którzy chcieli ją skrzywdzić, wykorzystać. Przez jakiś czas mieszkała u swej siostry, potem poleciała do Londynu, jako służąca. Tu odnalazła całkiem inny świat, obcy. Biali ludzie, samolot, ubikacja, ruchliwe ulice... Jednak Waris się nie poddała, wręcz przeciwnie! Stała się cenioną modelką i w wieku trzydziestu lat została ambasadorem specjalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rozpoczęła otwartą walkę z powszechnie praktykowanym w Afryce obyczajem okaleczania kobiet.

Odbyła wędrówkę przez różne światy. Z namiotu nomadów, gdzie panowały prymitywne warunki, do Nowego Jorku. Widziała i przeżyła wiele. Długo bała się o tym mówić.

"Kwiat pustyni" jest książką niezwykłą, biografią poruszającą nawet najbardziej niewzruszonych czytelników. Polecam tę książkę nie tylko tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o znanej modelce, życiu w Afryce, sposobach robienia kariery - ale i ludziom ceniącym szczerość, odwagę i upór w dążeniu do celu.

Jest to lektura niesamowita, trzymająca w napięciu, której zadaniem jest nakłonienie czytelnika do przemyśleń i uświadomienie mu okrucieństwa, niezwykłości oraz wspaniałości dawnego i dzisiejszego świata. Świata, którego dobrze nie znamy.


[Recenzję opublikowałam wcześniej w serwisie Czytelnia portalu onet.pl]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 11671
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: elizkass 18.09.2008 23:24 napisał(a):
Odpowiedź na: W języku nomadów "Waris" ... | iamone
Recenzja niezbyt spójna i zawiera kilka drobnych błędów (np. "W wieku pięciu lat została obrzezana, w wieku lat sześciu pierwszy raz została zgwałcona", "pustynia Mogadisz"). Ale z opinią o książce się zgodzę. Naprawdę warto ją przeczytać, i to nie tylko dla samego czytania, lecz dla poznania tak obcej nam, Europejczykom, kultury. Pasjonująca i skłaniająca do przemyśleń.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: