Dodany: 23.03.2004 13:44|Autor: bazyl3

Książka: Pod Mocnym Aniołem
Pilch Jerzy

bez tytułu

Książka pana Jerzego, to opowieść o piciu. Piciu przez duże P. O jego genezie, przebiegu, końcu.

Narratorem jest pisarz, pijak (alkoholizm to w tym wypadku IMO eufemizm) - erudyta, który z wolna snuje swą opowieść o alkoholu, w międzyczasie zapoznając nas z kolejnymi postaciami - swych kolegów z detoksu - oraz ich losami. To właśnie głównie dla nich przeczytałem tę pozycję (ze szczególnym wskazaniem na doktora Swobodziczkę ;) ).

Niewygodę w czytaniu (o ile tak to można nazwać) stanowiła dla mnie postać narratora. Picie dla głównego bohatera zdaje się być tylko pożywką dla wymądrzania się, a sama postać (również we własnym mniemaniu) - być pępkiem świata. Odstręcza. A źle się słucha kogoś, kogo się nie lubi. Na szczęście, dużo lepiej niż o sobie, wychodzi mu opowiadanie o innych. Może dlatego postacie drugoplanowe są bardziej autentyczne i wyraziste Dla lubiących miłość na kartach powieści znajdzie się coś także. "Pod Mocnym Aniołem" jest bowiem poniekąd opowieścią o jej uzdrawiającej sile.

Podsumowując. Książka podobała mi się. Mimo pyszałkowatości Jurusia (narrator) z jego wydumanego bełkotu można bowiem wyłowić humor (np. wywód o tym jak przemiany po 89-tym spowodowały, że Juruś nie mógł poderwać dziewczyny przy bankomacie ;) ) i trzeźwe (sic!) obserwacje otaczającej nas rzeczywistości. A także dowiedzieć się, dlaczego ludzie zaczynają pić.

PS. Co prawda Juruś (a właściwie autor jego ustami), zaprzecza, że jest alter ego twórcy, ale jakoś specjalnie wierzyć mi się nie chce.

Użytkownik: Bozena 06.02.2005 15:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Książka pana Jerzego, to ... | bazyl3