Dodany: 30.12.2011 17:40|Autor: maxlink

Ogólne> Matury

Literatura podmiotu i przedmiotu ! ! !

Tematem mojej pracy jest "Motyw starości w twórczości Jana Kochanowskiego". W lit podmiotu mam kilka fraszek między innymi:"O Necie", "O starym", "Ofiara", "Do gór i lasów", "Do dziewki", "Na Barbarę", "Na grzebień", "Na starą", "Na starość", a także "Odprawa posłów greckich" lecz ten zasób mnie nie satysfakcjonuje. Czy macie inne propozycje, chętnie wysłucham :D

Dziękuje z góry za pomoc ! :)
Użytkownik: elwen 30.12.2011 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Tematem mojej pracy jes... | maxlink
Sugerowane jako literatura pomocnicza:

Historia starości: Od antyku do renesansu (Minois Georges)
Historia starości: Od Montaigne'a do pierwszych emerytur (Bois Jean-Pierre)
Renesans (Ziomek Jerzy) część o Kochanowskim; całość to cegła, ale przystępna w lekturze i dostępna w księgozbiorze podręcznym większości bibliotek

Dodałabym wstęp do wydania fraszek Kochanowskiego w serii Biblioteka Narodowa (opracowanie Janusza Pelca).
Użytkownik: maxlink 04.01.2012 15:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Tematem mojej pracy jes... | maxlink
Motyw starości w twórczości Jana Kochanowskiego

Literatura podmiotu:
1. Jan Kochanowski Fraszki , oprac. Krzyżanowski Julian , Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy , 1982 .
2. Utwory wybrane: Odprawa posłów greckich; Fraszki; Pieśni; Pieśń Świętojańska o Sobótce ; Treny Jana Kochanowskiego , wybór, oprac. posł. Tomczyk Maria , Białystok, Łuk , 1993 .
Literatura przedmiotu :
1. Abramowska Janina , Jan Kochanowski , Poznań , Rebis, 1994 .
2. Jan Kochanowski – interpretacje , pod red. , Błońskiego Jana , Kraków , Wydawnictwo Literackie , 1989 .
3. Fiszer Stanisław, Odprawa posłów greckich , Kraków , Krakowskie Towarzystwo Wydawnicze, 1946 .
4. Jan Kochanowski , pod red. Gorzkowskiego Andrzeja , Kraków , Universitas , 2001 .
5. Grzeszczuk Stanisław, „Treny” Jana Kochanowskie: próba interpretacji , Wrocław , Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1979 .
6. Korolko Mirosław, Jana Kochanowskiego żywoty i sprawy : materiały, komentarze, przypuszczenia , Warszawa, Wiedza Powszechna , 1985 .
7. Kotarski Edmund , Odprawa posłów greckich , wyd.2 popr. , Warszawa , Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1991 .
8. Jan Kochanowski i epoka renesansu: w 450 rocznice urodzin Poety 1530-1980 , pod red., wstęp Michałowskiej Teresy, Warszawa , Państwowe Wydawnictwo Naukowe , 1984 .
9. Pelc Janusz, Jan Kochanowski poeta Renesansu, Warszawa , Czytelnik , 1988 .
10. Piekarski Kazimierz , Bibliografia dzieł Jana Kochanowskiego: wiek XVI i XVII , Kraków, Polska Akademia Umiejętności, 1930 .
11. Ryszard Górski, Odprawa posłów greckich opinii pisarzy, krytyków i historyków literatury , Lublin, Wydawnictwo Lubelskie , 1989 .
12. Szmydtowa Zofia, Kochanowski na tle polskiego i europejskiego Renesansu , Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1963 .
13. Sokolski Jacek, Świat Jana Kochanowskiego , Wrocław , Wydawnictwo Dolnośląskie, 2000 .
14. Weintraub Wiktor, Nowe studia o Janie Kochanowskim, posł. Tadeusz Ulewicz , Kraków , Wydawnictwo Literackie, 1991 .
15. Jan Kochanowski – twórczość i recepcja , pod red. Zbigniewa Jerzego Nowaka , t. 1-2 , Katowice , Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego , 1985 .
16. Jan Kochanowski – twórczość i recepcja , pod red. Zbigniewa Jerzego Nowaka , t. 2 , Katowice , Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego , 1985 .
17. Ziemba Kwiryna , Jan Kochanowski jako poeta egzystencjalny : prolegomena do interpretacji „Trenów” , Warszawa, Ogród Ksiąg, 1994 .
18. Zwoliński Przemysław, Przyczynek do chronologii „Fraszek” Jana Kochanowskiego , Warszawa, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1956 .

Co myślicie o tym ?