Dodany: 10.04.2007 21:11|Autor: dansemacabre

Książka: Awaria
Čar Aleš

Lektura awaryjna

Lektura piętnastu opowiadań słoweńskiego pisarza przyprawić może o moralnego kaca i ból głowy spowodowany natłokiem dusznych, nasyconych przygnębiającą treścią i ostentacyjnie nihilistycznych w swej wymowie obrazów z życia codziennego zagubionych i nieszczęśliwych mieszkańców współczesnej Lublany. Wystarczy przeczytać którykolwiek z tekstów, aby poczuć niezwykły klimat opowieści, w których pojawiamy się na chwilę w nieudanym, pełnym zarysowań, psychicznej udręki i patologicznych wręcz zależności świecie ludzi przeżywających na naszych oczach swoistą awarię uczuć. Narratorami są kobiety i mężczyźni po trzydziestce, nieszczęśliwi w swoich związkach i nieporadni na tyle, iż niczego nie są w stanie w nich zmienić. To książka pełna przygnębiających kadrów z życia Słoweńców, którzy doświadczyli już w partnerskich związkach upokorzeń i rozczarowań, a teraz przychodzi im mierzyć się z kolejnymi szarymi dniami, naznaczonymi wzajemną wobec siebie niechęcią, pretensjami, bolesnymi tajemnicami i słowami, które ranią do żywego. Po lekturze opowiadań Čara chciałoby się krzyknąć: „Tak nie można dalej żyć!”. Opuszcza się bohaterów z pełnym współczuciem, albowiem ich problemy są, niestety, bardzo zbliżone do naszych i choć opisane sytuacje mają miejsce tylko w wyobraźni autora „Awarii”, dotykają nadzwyczaj silnie i boleśnie, i powodują, że myśli się o własnych emocjonalnych rysach i pęknięciach.

Książka jest podróżą w otchłań najbardziej przejmującego z piekieł. Przenosimy się bowiem do piekła stworzonego ludziom przez ludzi, a przez to tym mocniej przejmującego i niepokojącego. Skrajny pesymizm egzystencjalny jest jednak przedstawiony za pomocą pięknej frazy, ujmującej metaforyki i umiejętnie budowanego napięcia między bohaterami, które z całą pewnością udziela się czytającemu. Okazuje się, iż postjugosłowiańska literatura nie musi trzymać się kurczowo martyrologicznej i pełnej patosu tematyki wojennej. Koszmar, jaki serwują sobie nawzajem zwykli ludzie z opowiadań Čara jest z pewnością równie traumatyczny, co niejedno doświadczenie wojny bałkańskiej, o jakim już napisano.