Dodany: 27.01.2011 20:47|Autor: kasandra_85

Polecam!

Ostatnio miałam sporo na głowie, pewnie jak większość z Was. Potrzebowałam książki, dzięki której oderwę się na chwilę od codzienności, przyjemnej w czytaniu, przy której będę się mogła trochę pośmiać, a jednocześnie będzie to wartościowa pozycja literacka godna uwagi. Taką książką są zdecydowanie „Wyższe sfery” Petera Hedgesa. Jak bardzo taka lektura była mi potrzebna, przekonałam się już po kilkunastu stronach i bez reszty wsiąkłam w tę inteligentną powieść.

Głównymi bohaterami są Tim i Kate, szczęśliwe małżeństwo mieszkające w Nowym Yorku. Rodzina, jakich wiele. Ona zajmuje się dziećmi, starając się być dla nich najlepsza matką na świecie. On natomiast, niespełniony nauczyciel, uczy historii w szkole średniej. Życie upływa im na codziennych obowiązkach i tak jak każde małżeństwo muszą zmagać się z różnymi problemami, także finansowymi. Mimo to ich relacje są pełne szacunku i wzajemnej miłości. Gdy Kate otrzymuje propozycję powrotu do swej dawnej pracy, Tim bierze urlop, aby zaopiekować się dziećmi i jednocześnie w spokoju napisać doktorat. Jednak ład i porządek panujący zarówno na osiedlu, jak i w życiu Tima i Kate burzy wprowadzenie się bogatej rodziny, przedstawicieli tytułowych wyższych sfer. Anna, nowa sąsiadka, stanie się źródłem niemałego zamieszania, ale nie zamierzam nic zdradzać :).

Książka naprawdę interesująca. Bardzo podobało mi się ukazanie różnych spraw i przemyśleń z perspektywy kobiety i mężczyzny. Oj, sporo zabawnych sytuacji dzięki temu wynikło i wiele ciekawych rzeczy dowiemy się o naturze drugiej połówki, o tym, że świat przez każde z bohaterów postrzegany jest zupełnie inaczej, bo rzutują na to ich pragnienia, marzenia czy niespełnione ambicje. To tylko cząstka tego, czego dostarczy nam ta powieść. Narracja pierwszoosobowa i świetny dobór bohaterów, którzy są nam bardzo bliscy, znacznie przybliża czytelnikowi świat stworzony przez pisarza.

Wzruszająca opowieść, którą zdecydowanie polecam gorąco :).