Dodany: 29.03.2017 11:21|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Otwock literacki

Na fejsbókowej grupie miłośników Otwocka pojawił się temat obecności Otwocka w szeroko pojętej literaturze. Ponieważ zawsze lubiłem czytać o miejscach dobrze mi znanych, dlatego zanotowałem sobie pozycje, o których była tam mowa, z myślą, aby sukcesywnie je czytać. Warto zaznaczyć, że z tematyką Otwocka nierozłącznie związani są Żydzi, gdyż przed wojną stanowili 3/4 ludności miasta, w czasie wojny słynne było otwockie getto, a jednym z najtragiczniejszych momentów w historii była wywózka z getta do Treblinki.

1. Na marginesie życia (Grzesiuk Stanisław) [czytane kilka lat temu] 3.0 z jakiegoś powodu nie spodobały mi się za bardzo przeżycia Grzesiuka w otwockim "Dzierżyńskim", czyli jednym z największych szpitali gruźliczych. Może pora sobie powtórzyć?
2. Moje drogi dzieciństwa 1939-1945 (Domański Marian (właśc. Finkielman Mosze)) [25.04.2017] Otwocka tu dużo mniej, właściwie może pierwsze 20%. Autor skupił się głównie na czasach wojennych, opisuje, jak będąc nastolatkiem, radził sobie - najpierw pokątnie handlując na linii getto otwockie - miasto oraz okoliczne wioski, później zaś opisuje swoje perypetie na prowincji, we wsiach Lubelszczyzny, gdzie ze zmiennym szczęściem najmuje się jako pastuch czy posługacz u różnych chłopów, nieustannie żyjąc w strachu, że wyjdzie na jaw jego żydowskie pochodzenie. Cenna książka, choć trochę sucha. 4.0
3. Ocalił mnie kowal (Stachowicz Izabela (pseud. Czajka lub Gelbard Izabela lub Bell Iza))
4. Więzień i jasnowłosa (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk))
5. Dzieje Otwocka Uzdrowiska (Trybowski Witold)
6. 1945: Wojna i pokój (Grzebałkowska Magdalena)
7. Wybrało mnie życie: Wspomnienia z czasów okupacji i nie tylko (Gross Yoram)
8. Spowiedź: Dzieje rodziny żydowskiej podczas okupacji hitlerowskiej w Polsce (Perechodnik Calel (właśc. Perechodnik Calek)) (nieocenzurowana wersja książki Czy ja jestem mordercą? (Perechodnik Calel (właśc. Perechodnik Calek)) )
9. Pasierb nad Wisłą (Symchowicz Symcha) [14-18.04.2017] Podobno "jedyna na świecie powieść dziejąca się w całości w Otwocku". Są to wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości otwockiego żyda. Obrazowo naszkicowany jest świat społeczności żydowskiej - drobnych rzemieślników, targowisk, szkół modlitewnych i powszechnych. Wiele miejsca poświęcone jest sytuacji społeczno-politycznej, nastrojom i atmosferze - narastający antysemityzm, komunistyczni propagandziści, niepokoje czasów zbliżającej się wojny. Minusem z lekka reportażowy ton wspomnień. 4.5
10. Spacerownik otwocki: Przewodnik historyczno-sentymentalny (Ajdacki Paweł) [mama]
11. Filcek poznaje Otwock (Kulik Katarzyna) [pdf na http://tpo.com.pl/ - ale i drukowana forma już jest]
12. Złoczyńcy w uzdrowisku (antologia; Młynek Patryk, Bińkowska Anna, Rejmer Krzysztof (Rejmer Krzysztof Jan) i inni)
13. Grzesiuk: Król życia (Janiszewski Bartosz)
14. Sendlerowa: W ukryciu (Bikont Anna)
15. Nad brzegami Świdra (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
16. Rodzina Muszkatów (Singer Isaac Bashevis)
17. Nasz Świdermajer (Litwin Hanna) [21-28.02.2023] więcej w czytatce Świdermajer i Polska XX wieku 5.0
18. Świdermajerowie (Chudyńska-Szuchnik Katarzyna)

Wyświetleń: 2054
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 18.04.2017 14:10 napisał(a):
W Pasierb nad Wisłą (Symchowicz Symcha) zwrócił mą uwagę niepozorny fragment:

"(...) znaleźli się na ulicy Karczewskiej, gdzie musieli minąć podwórze rabina z Parysowa".[103]

A wszystko dlatego, że - w historii mej rodziny Otwock z Parysowem są silnie związane. Oddalony o kilkanaście km od Garwolina Parysów do 1863r. był miastem, zaś po powstaniu władze carskie prawa miejskie mu odebrały. Po tym ciosie Parysów nie podniósł się już ponad status wsi gminnej. Zadziwiające jest jednak, jak wiele osób z tej miejscowości związało swoje późniejsze losy z Otwockiem!

Żona brata mego dziadka, po powrocie z zsyłki na Syberię, otrzymała w Otwocku jako zadośćuczynienie kawałek gruntu w wieczystą dzierżawę. Potem w Otwocku wynajmował przez wiele lat mieszkanie mój ojciec, by w końcu dorobić się mieszkania na granicy między Otwockiem a Karczewem. Prócz tego dom wybudowała tu jeszcze jego siostra, a od lat mieszka tu wielu ich przyjaciół z Parysowa.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.12.2018 08:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Na fejsbókowej grupie mił... | LouriOpiekun BiblioNETki
Słabo mi idzie ta akcja, ale musiałem dodać coś bardzo intrygującego - właśnie wyszła Nad brzegami Świdra (< praca zbiorowa / wielu autorów >): "pierwsza monografia, szeroko i w różnych dziedzinach opisująca życie dzielnicy Otwocka. W pracy nad książką wzięło udział wielu autorów, miłośników, propagatorów i badaczy historii Świdra. Książka jest pięknie zilustrowana, opatrzona archiwalnymi dokumentami i wspomnieniami mieszkańców."

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.12.2018 12:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Na fejsbókowej grupie mił... | LouriOpiekun BiblioNETki
Do wyzwania czytelniczego można podczepić Przyślę panu list i klucz (Pruszkowska Maria), gdzie stoi:

"Rozczarowanie i rozpacz ogarnęły nas na wiadomość, że w tym roku nie wyjedziemy w żadne ciekawe i interesujące miejsce na wakacje. Okazało się, że Ojciec wynajął pokój w jakimś obskurnym domku na pograniczu Świdra i Otwocka."[34]

Oczywiście ostatecznie było całkiem interesująco, a akcja przeniosła się na 2 rozdziały do Otwocka :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.07.2020 13:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Na fejsbókowej grupie mił... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wszystkim obrońcom i wielbicielom Władzy Ludowej i naszych czerwonych "wyzwolicieli":

"W budynku dawnego pensjonatu Gurewicza był „szpital wojenny NKWD”. Nie jest jasne, co stało się z jego pacjentami. Czy trafili do zbiorowej mogiły odkrytej przy cmentarzu pod koniec lat 80., zawierającej ciała 397 niezidentyfikowanych ofiar? Ta liczba szokuje, bo w walkach z hitlerowcami na ziemi otwockiej poległo 375 żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej."

cytat ze wstrząsającego artykułu linia.com.pl/2016/10/24/czas-czerwonego-terroru/
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.04.2023 12:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Na fejsbókowej grupie mił... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nooo, to pojawia się prawdziwy cymes, ze zdjęciami Filipa Springera: Świdermajerowie (Chudyńska-Szuchnik Katarzyna) Dla mnie to "musiszmieć" – dobrze, że ktoś to piękno dokumentuje, póki jeszcze nie spłonęło…