Dodany: 24.03.2017 12:26|Autor: Ciachoo

Czytatnik:

Nordyckie historie dla młodszych i starszych

Mitologia nordycka (Gaiman Neil)

Neil Gaiman to bardzo znany i lubiany na całym świecie współczesny autor, którego twórczość literacka w przeważającej części opiera się na tematyce utworów fantasy. Wiele z jego książek to czerpanie inspiracji z mitów, które pisarz zawsze bardzo lubił i kilka razy zamieszczał różne bóstwa także w swoich książkach (np. Amerykańscy Bogowie). Najnowszą swoją pozycją autor chciał się już w pełni skupić na mitach krajów skandynawskich i północno-germańskich (Norwegii, Danii, Szwecji, Islandii i Wysp Owczych) i przybliżyć je czytelnikowi opowiadając w swoim barwnym i specyficznym stylu.

"Mitologia nordycka" rozpoczyna się wstępem, gdzie Gaiman przedstawia swoją fascynację mitologią i mitami i informuje, że książka powstała, by wnieść nieco świeżości i przedstawić mity w swoim stylu, a opierał się głównie na dwóch najstarszych i najbogatszych w wiedzę dziełach o mitologii nordyckiej: "Edzie poetyckiej" i "Edzie prozaicznej" - utworze islandzkiego poety i historyka Snorrego Sturlusona.

Nordycka mitologia składa się z wielu mitów i panteonu bogów i pomniejszych bóstw podzielonych na dwa rody Asów i Wanów, które przewijają się przez tę książkę. Jednak Gaiman postanowił skupić swoją uwagę w przeważającej części na trzech najważniejszych i najpopularniejszych z nich: naczelnym bóstwie i przywódcy, walecznym, przebiegłym i mądrym Odynie, jego synu, bogu piorunów i grzmotów, uczciwym, silnym i niezwyciężonym Thorze, oraz ich największym przeciwniku, który jest równie pomocny, jak szkodliwy, podstępnym, przebiegłym, pożądliwym i mrocznym Lokim.

Książka składa się z 16 wybranych mitów i poznajemy historie bóstw i świata nordyckiego od początku powstania wszechrzeczy aż po Ragnarök, czyli zmierzch bogów. Walki, wojny, namiętności, przygody, spiski i knucia. Przeczytać możemy między innymi historie o poszukiwaniu przez Thora skradzionego mu młota Mjölnira, potyczkach Asów walczących z Wanami, opowieści Gerd i najpotężniejszego z Wanów, pięknego i szlachetnego wojownika Freja czy wyprawie Thora do krainy olbrzymów. Duże wrażenie robi ostatnia opowieść o tym jak będzie wyglądał i wypełni się Ragnarök, czyli przeznaczenie Bogów. To w tym dniu zetrą się ze sobą wszystkie postaci mitologii, bóstwa z innymi bóstwami, olbrzymami i pozostałymi stworzeniami, skutkiem czego obecny świat zostanie dostatecznie zniszczony i przestanie istnieć, żeby mógł powstać nowy, bez przemocy i wojen. Pełno wielkich i spektakularnych pojedynków i tragicznych śmierci, które fascynują i poruszają. Na końcu książki autor dodatkowo jeszcze zamieścił Glossariusz przedstawiający krótko bogów, olbrzymów, elfów, karłów, różne magiczne i boskie przedmioty oraz miejsca.

"Mitologia Nordycka" to licząca sobie zaledwie dwieście stron książka, która tak naprawdę nie proponuje nic nowego do literatury z tego obszaru. Powstała z zamysłem wniesienia nieco świeżości i opowiedzenia jej na styl i sposób współczesnego autora. Dla jednych, którzy już ją znają, żeby przypomnieć najważniejsze mity i bogów. Dla tych, którzy mitów nordyckich nie znają wcale, żeby mniej więcej przybliżyć jak wyglądał cały świat i mieszkańcy Asgardu i żeby zachęcić po sięgnięcie do bardziej obszernych i rzeczowych opracowań i książek. Dobra, przyjemna i lekka lektura do przeczytania za jednym zamachem.

Recenzja pochodzi z mojego bloga: http://swiat-bibliofila.blogspot.com/2017/03/mitologia-nordycka-neil-gaiman-recenzja.html