Dodany: 19.03.2017 19:49|Autor: Anna125

Książki i okolice> Książki w ogóle

Literacka mapa świata

Widzieliście już Literacką Mapę Świata - sporządził ją jeden z użytkowników portalu Reddit (Backforward24/Reddit). Ja przeczytałam o niej w dodatku kulturalnym Polityki. Wydaje mi się, że sporo pracy wykonał. Dla Polski wybrał jako reprezentatywną "Lalkę". Dla innych krajów sami zobaczcie:

Ponieważ link Polityki nie pozwala na dobre przybliżenie poszukałam innego, nie jestem pewna, czy się dobrze "odpali".

Ciekawe, co o tym sądzicie, o książkach wybranych dla różnych krajów, cywilizacji?

Poniżej artykuł (Polityka.pl,17 marca 2017, który naprowadził mnie na trop mapy.
"Fascynująca literacka mapa świata: oto książki, które najlepiej reprezentują swoje kraje
Wystarczy przestudiować tę upstrzoną szczegółami mapę, żeby mieć ogólne rozeznanie w tym, co i gdzie się czyta.

Literatura brytyjska i amerykańska jest światu dobrze znana – chociażby ze względu na powszechność języka. W Polsce znamy też nieco lepiej rynki książki naszych sąsiadów i Europy w ogólności. Ale czy wiemy, co się czyta w krajach Afryki? Albo na Antypodach? Krótko mówiąc – po co się sięga w księgarniach i bibliotekach daleko od naszych szerokości geograficznych? Czasem dobrze wyjść poza kanon lektur i spojrzeć na świat pod względem literackim właśnie.

Poniższa mapa – przygotowana z troską o detal przez jednego z użytkowników serwisu Reddit – przynosi pewne odpowiedzi. Jej autor zestawił książki, z których konkretne kraje słyną. Takie, które są na poszczególnych rynkach popularne (na ogół od dekad, czasem od wieków) i do których nadal się wraca.

Można rzecz jasna dyskutować i mieć zdanie odrębne. Zapewne w każdym kraju znalazłoby się inne dzieło kanoniczne niż to, które wybrał twórca mapy. Ale trudno jego wysiłków nie docenić. Żeby stworzyć mapę, musiał przebrnąć przez bariery językowe i masę rozmaitych danych – efekt zachwyca. Mapa cieszy się olbrzymią popularnością w internecie, co też jest zjawiskiem krzepiącym, biorąc pod uwagę różne alarmujące dane na temat czytelnictwa (lub raczej jego kryzysu).

Polsce autor mapy przypisał ostatecznie „Lalkę” Bolesława Prusa. Celnie, bo to wciąż jedna z najlepiej napisanych, najciekawszych rodzimych powieści."

Użytkownik: ahafia 19.03.2017 21:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzieliście już Literack... | Anna125
Interesujące, zauważyłam jednak różnice między obiema mapami: w Polityce jest Lalka, ale w drugiej wersji już Pan Tadeusz. Podobnie jest w wielu krajach na całym świecie, więc muszą to być jakieś różne wersje, mimo to, obie mapy są bardzo ciekawe.
Użytkownik: Anna125 19.03.2017 21:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Interesujące, zauważyłam ... | ahafia
O mater dei, masz rację. Kiedy szukałam to skoncentrowałam się na możliwości przybliżenia mapy i już nie sprawdzałam kompatypilności. Koszmar.
Chyba cały ten net i informacje są "do chrzanu", dodatkowo przeczytałam, że śledzicie to już od dawna - wypowiedź Benten:
Każda z innej wsi, czyli przeczytane w 2017

Głupio mi, jeśli się człowiek nie zna to powinien milczeć. Chyba?
Użytkownik: ahafia 19.03.2017 22:02 napisał(a):
Odpowiedź na: O mater dei, masz rację. ... | Anna125
Oj tam, zaraz się tak w piersi bijesz. Dla mnie to nowość i pewnie jeszcze dla kilku innych osób, więc warto było :)
Użytkownik: Anna125 19.03.2017 22:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Oj tam, zaraz się tak w p... | ahafia
Dzięki, pocieszjące :DDD. Dzięki za odzew.
Zalew informacji produkuje - moim zdaniem - nocne koszmary, ponieważ spada wiarygodność informacji. Mnie powoli skłania to do odcięcia sie od nich, ponieważ szkoda czasu na ich weryfikowanie. Zaczynam wątpić w internet. W zasadzie, generalnie to fake, chyba, że znasz nadawcę komunikatu. W gruncie rzeczy psychologicznie to nic dziwnego, raczej norma, statystyczna. Reszta to utopia.
Użytkownik: Kuba Grom 25.03.2017 01:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Widzieliście już Literack... | Anna125
Myślałem że to raczej mapa miejsc związanych ze znanymi książkami.