Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Wsparcie podatkowe dla czytających?

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2017-03-17 17:46

1 osoba poleca ten tekst.

Ulga podatkowa na książkiMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdziło, że analizuje propozycję Polskiej Izby Książek dotyczącą nowej ulgi podatkowej, która pozwalałaby czytelnikom odliczyć część kosztu zakupu książek. Nowa ulga w Picie może oznaczać zwrot do kieszeni nawet kilkuset złotych rocznie. Projekt dotyczy zwykłych podatników, jako że osoby prowadzące działalność gospodarczą mają już podobną możliwość, obejmującą koszt publikacji branżowych.

Głównym pomysłodawcą są reprezentanci wydawnictwa Claroscuro, wiadomo również, że Włosi pracują nad wprowadzeniem podobnej ulgi – według ich projektu podatnik będzie mógł liczyć na tysiąc euro na podręczniki szkolne i akademickie oraz kolejny tysiąc na zakup wybranych przez siebie książek. Wyższa sprzedaż publikacji przyniosłaby wyższe wpływy do budżetu z VAT – podkreśla Robert Krasnodębski, radca prawny w Weil, Gotshal & Manges. – Dlatego ulga podatkowa nie powinna być obciążeniem dla polskich finansów.

Według pomysłodawców możliwe byłoby odliczenie od dochodu kwoty zakupu nawet kilkunastu książek rocznie.

Jednocześnie w ministerstwie trwają prace nad przygotowaniem ustawy o jednolitej cenie książki. Ulga podatkowa mogłaby być ratunkiem dla czytelników kupujących książki, gdyby okazało się, że ceny jednak pójdą w górę. Według statystyk Raportów Biblioteki Narodowej w roku 2015 co czwarty Polak kupił jedną książkę. Dwie – 11% respondentów.

*

Źródło: WP Finanse, Rzeczpospolita.pl, Niestatystyczny

Zdjęcie: fotolia

Podziel się:

komentarzy: 14

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Louri 2017-03-17 20:38 napisał(a):

Odpowiedź na: Ministerstwo Kultury i ... | Wiadomości Pokaż rodzica

To dopiero idiotyzm socjalistyczny! Najpierw podnieśmy podatek na książki, a potem wprowadźmy ulgi podatkowe. Gratuluję logiki.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: ktrya 2017-03-17 23:11 napisał(a):

Odpowiedź na: To dopiero idiotyzm socja... | Louri Pokaż rodzica

Przepraszam, ale kto podnosi podatek na książki? Podatek jest ten sam od 2011 roku (5% na książki drukowane; 23% na ebooki), nic się w tym względzie nie zmieniło i póki co nikt nie zapowiada zmian (mimo że liczono na zmiany wobec ebooków).

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Louri 2017-03-17 23:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Przepraszam, ale kto podn... | ktrya Pokaż rodzica

Właśnie o to chodzi, wzrósł VAT z 0% do 5%, a teraz zamiast po prostu zlikwidować ów podatek, robi się cyrki z "ulgami" - a ile kosztuje nas dodatkowo obsługa rozliczeń faktur, kontroli podatkowej i opracowania całego programu??

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Szeba 2017-03-18 14:36 napisał(a):

Odpowiedź na: To dopiero idiotyzm socja... | Louri Pokaż rodzica

Ale no widzisz - i będzie się kręciło, gdzieś tam przy przepływaniu kasy w jedną i drugą stronę, a czasem w tę samą ktoś pewnie trochę zarobi, na niczym, Salomoni ;)

Niby plotki, a jednak.
Jedni piszą w necie, że to takie odwracanie uwagi, od jednolitej ceny, czy "łagodzenie" (mamienie), a może jeszcze od czegoś innego, inni, że sztuczne nakręcanie - koniunktury?

Ja popieram opinię, że to stara dobrze sprawdzona metoda, cały ten okołoksiążkowy zryw: najpierw słyszysz, że coś podrożeje 3o%, potem, po larum, ostatecznie robią 2o% do góry i uff, wszyscy się cieszą, bo przecież miało być te 3o, kto by pamiętał, że dotąd było zero... ;)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Phi 2017-03-22 02:50 napisał(a):

Odpowiedź na: To dopiero idiotyzm socja... | Louri Pokaż rodzica

Co ma do tego socjalizm? Bo jeżeli chodzi o poprzedni ustrój to nie było wtedy podatku VAT (wprowadzony w 1993 r.) Te wszystkie pomysły to są PIK, zrzeszonych wydawców, bo im nie idzie sprzedaż. To sami biznesmeni wprowadzają wygodne rozwiązania dla siebie, a ja muszę czytać bzdury o jakimś socjalizmie, bo ci mieszają kierunki ekonomiczne.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Louri 2017-03-22 08:41 napisał(a):

Odpowiedź na: Co ma do tego socjalizm? ... | Phi Pokaż rodzica

Socjalizm to ustrój bohatersko walczący z problemami, nie znanymi w żadnym innym ustroju. Najpierw podniesiemy ceny książek - potem zatrudnimy masę urzędników - aby tę cenę obniżyć - opracowując odpowiednie formularze do zwrotu części podatku. Które oczywiście trzeba skontrolować, podobnie jak faktury za książki itd. itp. Tyle nowych, totalnie zbędnych miejsc pracy. O koszcie czasu poświęconego na wypełnianie ich i ubieganie się o zwrot nawet nie wspominam...

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Louri przedwczoraj, 09:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Co ma do tego socjalizm? ... | Phi Pokaż rodzica

Jeśli to Cię nie przekonuje, to proszę kolejny kwiatek:

"Uważamy, że jeżeli już w ogóle odchodzić od ekonomii wolnego rynku książki, to należy uregulować nie tylko cenę, ale i maksymalną marżę dystrybutorów, bowiem jedno z drugim jest nierozerwalne i łącznie buduje rzeczywistą cenę książki dla klienta końcowego."

http://novaeres.pl/blog/2017/03/list-otwarty-w-spr​awie-projektu-ustawy-o-jednolitej-cenie-ksiazki/

Linka Odpowiedz

Użytkownik: margines 2017-03-17 22:25 napisał(a):

Odpowiedź na: Ministerstwo Kultury i ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Też - jak to napisał Louri - pomyślałem: Ale kretynizm do potęgi n!

Ale co się dziwić?!

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2017-03-18 10:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Ministerstwo Kultury i ... | Wiadomości Pokaż rodzica

W zeszłym roku kupiłam 107 książek, mam głęboko w tyle propozycję odliczenia sobie od podatku kilkunastu z nich. Zamiast obniżać ceny i zachęcać ludzi do czytania, robią co mogą, żeby czytelnictwo jeszcze bardziej ograniczyć.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Eida 2017-03-19 23:37 napisał(a):

Odpowiedź na: W zeszłym roku kupiłam 10... | Vemona Pokaż rodzica

Mam dokładnie tak samo :(
Ta propozycja to jakiś tani ochłap!

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Vemona 2017-03-20 13:17 napisał(a):

Odpowiedź na: Mam dokładnie tak samo :(... | Eida Pokaż rodzica

Mydlenie oczu.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: dot59 2017-03-18 10:35 napisał(a):

Odpowiedź na: Ministerstwo Kultury i ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Aha, i akurat ktoś, kto książek do tej pory nie kupował, rzuci się na zakupy!
Bo dlaczego nie kupuje:
a. nie czyta. A skoro nie czyta, to dla ulgi podatkowej nie zacznie.
b. ma tak małe mieszkanie (lub w ogóle nie ma własnego, ciągle się przeprowadzając do wynajmowanych), że nie może sobie pozwolić na trzymanie więcej niż kilkudziesięciu książek. A z ekranu, nawet e-papierowego, czytać nie lubi.
c. ma tak niskie dochody, że starcza mu tylko na podstawowe potrzeby. Kwestia odliczenia niewiele tu załatwi, bo jak nie ma w kieszeni na bieżąco, to nie ma czego wydać, żeby potem liczyć na zwrot.
d. ma bibliotekę w miejscu zamieszkania tak dobrze zaopatrzoną, lub pożycza od krewnych/znajomych tyle, że kupować nie musi, poza jakimiś pojedynczymi pozycjami, które chce mieć na własność.
Punkty b, c i d mogą się zresztą nakładać.
A jeśli w dodatku ma dochód z jednego miejsca pracy etatowej i nie korzysta z innych ulg, to możliwość odliczenia na książki będzie dla niego znaczyła, że będzie musiał użyć "trudniejszego" formularza PIT, co dla wielu osób wciąż jeszcze jest wyzwaniem.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: ketyow 2017-03-18 13:02 napisał(a):

Odpowiedź na: Ministerstwo Kultury i ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Jak zwykle wszystko gruntownie przemyślane. Dajemy stałą cenę okładkową, a do niej ulgę. Janusze już wyczaili biznes - kupują książki, odliczają ulgę i sprzedają je na allegro "z uszkodzoną okładką" za 2/3 ceny, a my, prawdziwi czytelnicy, mamy swoje rabaty.

Jak zawsze zamiast uproszczeń, komplikacje. Natomiast jeśli stała cena okładkowa nie wypali, ale ulga pozostanie to nie mogę powiedzieć, że jestem do pomysłu nastawiony negatywnie (ale i nie przesadnie pozytywnie - wolałbym regulację rynku pod kątem horrendalnych marż u kilku gigantów-dystrybutorów nie płacących w terminach wydawnictwom, bo to tam lepiej obniżać koszty czytelnictwa, niż potrącając z kieszeni wszystkim podatnikom).

Linka Odpowiedz

Użytkownik: logi 2017-03-19 00:14 napisał(a):

Odpowiedź na: Ministerstwo Kultury i ... | Wiadomości Pokaż rodzica

Kolejny absurdalny pomysł Polskiej Izby Książek w której zrzeszone są min. Empik i duże wydawnictwa.

Linka Odpowiedz