Dodany: 20.01.2017 11:46|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lepsza od Orzeszkowej? – odnaleziono powieść matki Sienkiewicza

JedynaczkaJedynaczka – taki tytuł nosi niedawno odnaleziony debiut powieściowy Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej,  który według eksperta „bije na głowę” Obrazek z lat głodowych Elizy Orzeszkowej. Prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza, prof. Lech Ludorowski, swoją ocenę argumentuje zwartością kompozycyjną, znakomitym językiem czy doskonałym panowaniem nad frazą.

To niezwykłe znalezisko jest tzw. „powieścią w odcinkach”, publikowaną w dziesięciu częściach w czasopiśmie dla kobiet „Bazar” w 1865 roku. Utwór nie był dotychczas odnotowany przez bibliografów, nie miał też wydania książkowego. Fabuła Jedynaczki opiera się na losach dziewczynki rozpieszczanej przez swoich dziadków i w efekcie wyrastającej na zaabsorbowaną sobą, egoistyczną pannicę, której cel życiowy to zabawa i szukanie przyjemności. Powieść jest o tyle cennym odkryciem, jak podkreśla prof. Ludorowski, że wpisuje się w ważną konwencję „powieści w listach”, zapoczątkowaną w XVIII i na początku XIX wieku w dziełach takich pisarzy, jak Monteskiusz czy Balzac

Sam Sienkiewicz albo nie wiedział o pisarskiej próbie swojej matki, albo nie zdawał sobie sprawy z wartości tej prozy – w jednym z wywiadów zdradził, że „pisywała wiersze, jakkolwiek były to tylko poezye do albumów, bez pretensyi do jakiejś głębszej wartości artystycznej”.

Jedynaczkę odnalazła kustosz Biblioteki Narodowej Michalina Byra podczas rutynowej bibliotecznej kwerendy. W poszukiwaniu materiałów dotyczących Henryka Sienkiewicza natrafiła na wzmiankę o powieści w „Kurjerze Warszawskim”. W numerze z 7(19) sierpnia 1865 roku, w rubryce „Wiadomości Literackie” podano tam informację: „»Bazar« Ner 7, wyszedł z druku i zawiera »Jedynaczka«, powieść przez S. Sienkiewicz (dalszy ciąg)”. Po sprawdzeniu numerów czasopisma „Bazar” okazało się, że o pomyłce czy przypadku nie może być mowy – podpis S. z C. Sienkiewiczowa to z pewnością Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa.

Planowana jest edycja książkowa Jedynaczki – w zbiorze, który będzie również zawierał dwie wcześniejsze nowele Stefanii Sienkiewiczowej: Maszerdon. Obrazek na tle ludowym oraz Nietoperz. Gawęda z podań ludowych. Tymczasem znalezisko dostępne jest w formie elektronicznej w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Czasopismo „Bazar” jest również zdigitalizowane w Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Źródło: BN, TVN

Grafika: fbc

Użytkownik: koczowniczka 20.01.2017 13:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Jedynaczka – ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
„(...) zapoczątkowaną w XVIII wieku w dziełach takich pisarzy, jak Monteskiusz czy Balzac".

Balzac nie tworzył w osiemnastym wieku, tylko w dziewiętnastym...
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 20.01.2017 14:05 napisał(a):
Odpowiedź na: „(...) zapoczątkowaną w X... | koczowniczka
Poprawiłam.
Użytkownik: Lykos 21.01.2017 10:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jedynaczka – ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Artykuł pani Barbary Wachowicz http://www.naszdziennik.pl/mysl/167293,rewelacyjne​-odkrycie.html z września 2016.
Użytkownik: Agnieszka-M4 22.01.2017 15:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Jedynaczka – ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przepraszam - może to troszkę inna beczka, a może ta sama, nie wiem, oceńcie sami... Ale muszę przytoczyć ten cytat z czytanej przez mnie obecnie książki Feminizm - antyfeminizm: Kobieta w Kościele (Petry-Mroczkowska Joanna), bo nie zdzierżę: "W rozmowach z Anną Szwed ankietowani księża nie odrzucają w całości idei pracy zawodowej kobiet, ale robią zastrzeżenia [...]. A oto typowa wypowiedź księdza o roli kobiety: "Rodzina, to jest jej pole działania. Rola wychowawcy. Rola matki. Tej, która przekazuje życie, która wychowuje [...]. Kobiety NIE NAPISAŁY "Iliady", ani "Odysei", ani "Trylogii", CZY INNYCH PIĘKNYCH POWIEŚCI, ale na swoich kolanach wypiastowały największe talenty świata" (s. 179; autorka jako źródło cytatu przywołuje artykuł Anny Szwed "Nie ma Kościoła bez kobiet"; wielkie litery zostały użyte przez mnie dla uwypuklenia absurdalności cytowanej opinii).
Użytkownik: magawa 22.01.2017 22:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam - może to tro... | Agnieszka-M4
Cytat ten świadczy o tym, że część księży w Polsce (przynajmniej ci, którzy podpisaliby się pod tymi słowami) potrzebuje gruntownych wykładów z literatury polskiej i zagranicznej. Świat nie kończy się na "Iliadzie", "Odysei"i "Trylogii". O "innych pięknych powieściach" się nie wypowiem, bo wymagałoby to uściślenia. Jakoś mnie to nie dziwi, ani też zbytnio nie porusza.

Co do roli kobiet: widocznie tak widzą swoje matki, siostry, potem, przynajmniej teoretycznie, kontakt z kobietami mają epizodyczny, więc i ich wypowiedzi są takie, a nie inne.

Reasumując: powinni oszczędniej wypowiadać się na tematy, o których mają znikomą wiedzę i pojęcie.

A co do "Jedynaczki": chętnie przeczytam. Może to po niej syn odziedziczył talent pisarski.