Dodany: 08.12.2016 08:52|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Paszporty „Polityki” – znamy nominowanych


Znamy już nazwiska nominowanych do tegorocznej, 24. edycji prestiżowej nagrody Paszporty „Polityki” – ustanowionej w 1993 roku. W kategorii literatura  krytycy wskazali:  Stanisława Łubieńskiego (Dwanaście srok za ogon), Natalię Fiedorczuk (Jak pokochać centra handlowe – debiut literackiZośkę Papużankę (On – druga powieść).

Laureatów poznamy 10 stycznia 2017 roku.

Dwanaście srok za ogonStanisław Łubieński otrzymał nominację za Dwanaście srok za ogon – książkę poświęconą ornitologicznej pasji autora, zapoczątkowanej już w jego dzieciństwie. Ten absolwent ukrainistyki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim ma bogate doświadczenie w pracy w kulturze: publikował swoje teksty, recenzował, przeprowadzał wywiady ( m.in. w „Lampie”, „Nowych Książkach” czy Dwutygodniku.com). Pracował także w Wydawnictwie Czarnym i Bibliotece Narodowej. Cykl filmów „Warszawski Tygiel Kulturalny", którego był współautorem, otrzymał nagrodę S3KTOR 2011. Jest autorem reportażu historycznego Pirat stepowy, opowiadającego o życiu Nestora Machno. Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak pokochać centra handloweNatalię Fiedorczuk nominowano za jej debiut Jak pokochać centra handlowe, będący z jednej strony zapisem trudnego doświadczenia rodzicielstwa, z drugiej – uniwersalną historią zagubienia, nieradzenia sobie w dzisiejszej rzeczywistości. Autorka jest absolwentką Akademii Pedagogiki Specjalnej i animatorką kultury. Zawodowo zajmuje się lokalnymi społecznościami oraz edukacją artystyczną. Jest producentką muzyczną, wokalistką, autorką muzyki do spektakli oraz filmów. Wydała dwie płyty pod pseudonimem Nathalie and The Loners – Go, Dare (2009) i On Being Sane In Insane Places (2012). Zrealizowała muzykę do Dybuka Anny Smolar (nominowanej w kategorii teatr), była także jedną z autorek ścieżki dźwiękowej do Mów mi Marianna Karoliny Bielawskiej.

OnTrzecia nominowana to Zośka Papużanka, która w powieści On wraca do lat 80., do peerelowskiej podstawówki, jednak nie jest to powrót nostalgiczny. Czasem  bywa wesoło, ale system szkolny opierał się wtedy głównie na powielaniu schematów, sprzyjał głupocie – i to wydobywa na jaw pisarka. Zdaniem Piotra Kofty, w jej twórczości „straceńcze, mądre poczucie humoru towarzyszy w momentach, w których polska literatura popada w żałobną, paternalistyczną powagę albo bezradną groteskę”. Papużanka mieszka w Krakowie; jest teatrologiem, pracuje zaś jako nauczycielka języka polskiego. Obroniła doktorat z recepcji dramatów Federica Garcíi Lorki. W 2012 roku otrzymała nominację do Paszportu „Polityki” za debiutancką Szopkę.

Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: film, literatura, muzyka popularna, muzyka poważna, teatr, sztuki wizualne oraz najnowszej – kultura cyfrowa. Otrzymują je młodzi artyści, których twórczość w danym roku wywarła bezdyskusyjny wpływ na kulturę polską – ludzie idący pod prąd, tworzący nowe tendencje w sztuce, jednocześnie będący najlepszymi ambasadorami Polski na świecie. 

Nazwiska pozostałych nominowanych i więcej informacji znajdziecie na stronie „Polityki”.

Źródło: „Polityka”

Grafika: oficjalne logo

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: