Dodany: 03.12.2016 20:05|Autor: Anna125

Blamaż Instytutu Książki

Blamaż Instytutu Książki
W przyszłym roku będziemy (Polska) gościem honorowym Londyńskich Targów Książki. Nie wierzyłam własnym oczom, kiedy zobaczyłam jedną z prezentacji "Why Poland" (wicedyrektora Instytutu Książki pana Krzysztofa Koehlera) przygotowanych na spotkanie robocze z przedstawicielami Targów. Wygląda jakby przygotował ją student i w dodatku nie czytający książek, o biznesie nie wspomnę (czyli o koncepcji, argumentach, angielskim).

O sprawie huczy od 6 dni cały net. Może już o tym wiecie. List do Instytutu napisała agentka Magdalena Dębowska, kiedy zobaczyła na stronie Targów owe prezentacje i chyba od tego się zaczęło. Odpowiedź Koehlera mnie nie przekonuje, że to przecież było tylko robocze spotkanie, a pani Dębowska nie była to niech się nie wypowiada. O sprawie dowiedziałam się przed chwilą z kulturalnego newslettera Polityki - art. J. Sobolewskiej "But why?".

Poniżej link do jej artykułu oraz link do artykułu Oko.press, przez który łatwiej dotrzeć do jednej z inkryminowanych prezentacji. Link na londyńskich targach mi nie zadziałał dlatego zamieszczam drugi.

Eh, brakuje mi słów.

Użytkownik: misiak297 03.12.2016 20:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Blamaż Instytutu Książki ... | Anna125
Tak, mnie też brak słów od kilku dni... To by było nawet śmieszne, gdyby nie było takie żałosne.
Użytkownik: modem2 03.12.2016 20:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Blamaż Instytutu Książki ... | Anna125
Pozwolę sobie podrzucić link do tego samego tematu, który poruszyłam tu na forum kilka dni temu.

Czy wicedyrektor Instytutu Książki ośmieszył się w Londynie?

Szczególnie chcę podkreślić to, co tam wtedy dodałam, czyli pewne cytaty. Przeczytajcie, proszę, bo uważam, że powinniśmy jako społeczeństwo wreszcie zacząć się przeciwstawiać chorobliwej i szkodliwej ideologizacji kultury i oświaty w naszym kraju.

Jeden z cytatów tu przeklejam:

"propagowanie twórczości współczesnych polskich artystów, dla których inspiracją jest chrześcijaństwo"

A poniżej pokrewna sprawa - całkiem nowa.

i fragment z tego artykułu:

Powodem była negatywna ocena pracy instytutu przez ministerstwo, które zarzuciło placówce m.in. "poświęcanie zbyt dużej uwagi tematyce żydowskiej" - pisze TAZ. Nadmienia, że minister kultury Piotr Gliński zaapelował do położenia kresu "kulturze wstydu".

Instytut Polski w Berlinie pokazał "Idę" - uhonorowaną Oscarem historię zakonnicy, która dowiaduje się, że jest Żydówką, a jej rodzina została zamordowana przez polskich sąsiadów. Tymczasem wicedyrektor instytutu wolała pokazać niemieckiej publiczności "Smoleńsk". Projekcji (na zlecenie ambasadora Polski w Niemczech Andrzeja Przyłębskiego) "nie chciało podjąć się jednak żadne z berlińskich kin" - przypomina TAZ.

koniec cytatu
Użytkownik: Anna125 03.12.2016 21:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Pozwolę sobie podrzucić l... | modem2
Masz rację zamieszczałeś, nie weszłam w link zamieszczony przez Ciebie. Pomyślałam sobie - wtedy - mnie przecież to nie dotyczy bezpośrednio, personalnie. Błąd! Przyjęłam fałszywe założenie, że to jakieś spory na temat książek lub ich wydawania, a na tym się nie znam (czasu na wszystko brakuje), a nie że taka afera, wstyd i zmarnowanie wysiłku wielu osób pracujących na naszą dobrą prasę i wydawanie za granicą.
O sprawie "Idy" słyszałam lecz z oceną tego filmu jako kontrowersyjnego już się pogodziłam. Przy czym dla mnie to wspaniały, uniwersalny, malarski film.
Dzisiaj leżę w łóżku i się kuruję przeziębieniowo więc odrabiam zaległości i przyjemności.

Niestety dotarłam też do nowej podstawy programowej z historii - klasy IV-VIII. Nie ma w niej nazwiska Wałęsy przy Solidarności, po prostu przy tym okresie nie ma nazwisk i już. Nauczyciele piszą petycje, zażalenia, uwagi do podstaw programowych. Mogę się założyć o butelkę dobrej whisky single malt, że uwzględnione nie będą. Karol Modzelewski powiedział dzisiaj coś dla mnie ważnego, że "Ci ktorzy petryfikują i umacniają pęknięcie narodowe będą odpowiedzialni za zerwanie więzi narodowej".
To link do komentarza doryczącego podstaw programowych z historii: