Dodany: 15.10.2016 20:39|Autor: pani-marta

"Język kosmosu"

Składająca się z dziesięciu rozdziałów książka Mariana Jurkowskiego (wyd. Książka i Wiedza, 1986) porusza tematykę istnienia życia pozaziemskiego gruntownie, a jednocześnie przystępnie językowo i naukowo dla czytelnika.

1. Receptory – okna na świat

W pierwszym rozdziale autor przybliża od strony naukowej funkcjonowanie pięciu zmysłów, które są podstawowymi "odbiornikami" zjawisk występujących we Wszechświecie u ludzi i zwierząt. Opisuje także występujące w naturze receptory takich zmysłów, jak m.in. przestrzenny, radiowy czy magnetyczny.

2. Układ komunikacyjny

Rozdział ten przedstawia analizę języka jako nośnika przekazywania informacji, przybliża schemat przekazywania informacji z uwzględnieniem elementów zagłuszających oraz mechanizmy rządzące tym schematem. Wprowadza problematykę sygnałów świadomych (intencjonalnych), nadawanych tylko przez istoty inteligentne oraz sygnałów naturalnych w aspekcie komunikacji pomiędzy cywilizacją ziemską i obcą.

3. "Język" przyrody – makrokosmos
4. "Język" przyrody – mikrokosmos

W rozdziałach tych autor dokonuje analizy języka przyrody (skala makro) i języka genetyki (skala mikro) jako języków naturalnych służących do kontaktu z cywilizacjami obcymi oraz przedstawia typy informacji, jakie mogą być w ten sposób przekazane i odczytane.

5. Program CETI-SETI

Rozdział piąty zawiera informacje o projekcie CETI (Communication with Extraterrestrial Inteliggence) oraz SETI (Search for Extraterrestrial Inteliggence) w kontekście dostępnych dla tego narzędzi; poruszony został również aspekt socjologiczny projektu. Autor wymienia także XX-wieczne kongresy, komisje i kluby poświęcone tej tematyce w Polsce i na świecie.

6. Formuła Drake'a 1. Planety i Życie
7. Formuła Drake'a 2. Rozum i cywilizacje

Te rozdziały poświęcone są omówieniu formuły Drake'a, czyli wzoru na liczbę cywilizacji w naszej galaktyce. Przedstawiona jest również próba odpowiedzi na pytanie, czy istnieje życie poza Ziemią oraz czy może istnieć inny "nośnik" życia niż DNA i białko. Wymienione zostały prawdopodobne typy istniejących cywilizacji pozaziemskich oraz możliwe przyczyny ich wyginięcia.

8. Kontakty. ONI

Rozdział przedstawia dostępne (w czasie pisania książki) sposoby przesyłania informacji, koncentrując się na nasłuchu radiowym na linii radiowej wodoru o długości 21 cm i częstotliwości 1420 mH.

9. Kontakty. MY

Historia podboju Kosmosu – przybliżenie ekspedycji kosmicznych na statkach załogowych i bezzałogowych oraz wysyłania sond. Opisane i rozkodowane są tu również wiadomości, które przesłano za pomocą fal i sond w przestrzeń kosmiczną, zawierające informacje o naszej cywilizacji.

10. Język kosmosu

Rozdział podsumowujący rozważania na temat istnienia cywilizacji pozaziemskich, koncentrujący się na dwóch zasadniczych aspektach: dotychczasowych i przyszłych "odwiedzin" istot inteligentnych spoza naszej planety oraz języka, za którego pomocą mielibyśmy stworzyć wiadomość dla obcych cywilizacji.